Koltukta birinci ve tek bayan Başbakan: Tansu Pembe Çiller

 Koltukta birinci ve tek bayan Başbakan: Tansu Pembe Çiller

Türkiye tam 28 yıl evvel 25 Haziran 1993 günü, bir Başbakan ile tanıştı. Tam ismi ile Tansu Pembe Çiller, 47 yaşında Türkiye’nin birinci ve tek bayan Başbakanı oldu. İktisat profesörlüğü sonrası atıldığı siyasette, Milletvekili, Bakan, Genel Lider ve Başbakanlık koltuklarında oturdu. Kendisini “Türkiye’nin çağdaş yüzü” olarak tanıttı, laikliğin garantisi olduğunu söyledi, Necmettin Erbakan’ı Başbakanlığa taşıdı. Ekonomik krizler, Susurluk, Sivas olayları, Azerbaycan darbesi, Kardak, 28 Şubat ve örtülü ödeneğin dolandırılması onun devrinde yaşandı.  Birinci parti olarak devraldığı DYP’yi, beşinciliğe kadar geriletti, 2002 seçimlerinde baraj altında kalınca da sahneden çekildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

TEKLİF DEMİREL’DEN

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirip, ABD New Hampshire Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştı. Akabinde Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat profesörü oldu. Anavatan Partisi’nin iktisat siyasetlerine yönelik eleştirel raporlarıyla sivrildi. Süleyman Demirel’in davetiyle 1990’da siyasete girdi. Genel Lider Yardımcısı ve Milletvekili oldu.1991 seçimlerindeki “İki anahtar” sloganı çok tuttu lakin dar gelirli iki anahtara kavuşamadı. DYP-SHP hükümetinde artık Devlet Bakanı’ydı. Demirel’e yakın isimlerle ise yıldızı hiç barışmadı. Demirel’in bir görüşme sonrası söylediği, “Kadın olmasa pencereden aşağı atardım” kelamı hafızalarda yer etti. Belediye zabıtalarına “Merhaba Asker” Haydar Aliyev’e “Haydar Ali Bey” Göktürk kitabelerine “Gökberk kitabeleri” Çekiç Güç’e ‘’Çekici Güç” güvenoyuna ise “Güvenlik oyu” dedi.

Mertti Türkiye için talihti

Hamdi ÜÇPINARLAR (DYP-Çevre Bakanı):

Ben o periyot kongrede Genel Lider adayı olarak İsmet Sezgin’i destekledim. Çiller ile görüştüm ve deneyim kazandıktan sonra bu misyona talip olmasını önerdim. Lakin Genel Başkanlığa seçilince de hürmette kusur etmedik. Bana bakanlık misyonu verdi, işime de hiç karışmadı. Tansu Hanım, bilhassa terörle çaba konusunda çok mertti, aldığı kararların ardında dik durdu. Avrupa Birliği konusunda bir bayan Başbakan olarak Türkiye için talihti. Etrafındaki takım ve tecrübesizliği ise en büyük eksikliği oldu.

Ülkeyi makûs yönetti

Fikri SAĞLAR (CHP-Kültür Bakanı):

Tansu Çiller şimdi DYP Genel Lider adaylığını düşündüğü devirde benimle bir görüşme yaptı ve Başbakan Vekili Erdal İnönü’nün bu hususta ne düşüneceğini sordu. Genel Lider seçilirse hükümet ortağı olacaktı. Erdal Bey’e mevzuyu ilettim, ‘Biz diğer partilerin içişlerine karışmayız, seçilirse düşünürüz’ dedi. Başbakan olarak Türkiye’yi çok makûs yönetti. İktisat profesörüydü lakin ekonomiyi  külfete soktu, insan hakları ihlalleri arttı, güvenlik konusunu da Genelkurmay’a havale etti. Eşini devlet işlerine karıştırdı.

Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı seçilmesinin akabinde evvel DYP Genel Lideri sonra Başbakan olan Tansu
Çiller, 25 Haziran 1993 günü koltuğuna oturdu ve TBMM’de alkışlarla karşılanarak hükümet programını okudu.

KAYINVALİDE ÇIKINI

1993’te Turgut Özal’ın mevti sonrası Demirel Çankaya Köşkü’ne çıkınca Çiller de DYP liderliğine aday olup kazandı. 25 Haziran 1993’te ise Erdal İnönü ile birlikte kurduğu hükümette artık Başbakan’dı. Faizleri buyrukla düşürme teşebbüsü ve 5 Nisan kararları piyasaları yangın yerine çevirdi. Türk Lirası yüzde 51 bedel kaybetti. Tekrar İMF’in kapısı çalındı. AB macerası da hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Malvarlığı her vakit tartışma konusuydu. Pelister Çiftliği’ni gizledi, ABD’deki gayrimenkullerini mal beyanına yazmadığı ortaya çıktı. Mallarını babasından kalan miras ile izah etti. Eşi Özer Uçuran Çiller ise kayınvalidesinden kalan bir “Çıkın” içinden 880 adet Cumhuriyet Altını çıktığını savundu. Ortadan 28 yıl geçti. Çiller, “Sarışın hoş kadın” benzetmesi ile yakın siyasi tarihte kaldı.

Yorum Yap