“BİR YIL İÇİNDE 4 BİN LİRAYA ULAŞTI”

 “BİR YIL İÇİNDE 4 BİN LİRAYA ULAŞTI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bölgede kuraklık nedeniyle ziyan gören ekili alanlarda incelemelerine devam etti.

TARIM SİYASETİ İTHALATA DAYALI

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Mağdur olan çitçilerle bir ortaya gelip onların problemlerini dinleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi ilaç, gübre, tohum, mazot fiyatları ve kuyulardan güç ile çıkardığı su için ödediği elektrik faturaları nedeniyle ekim yapmakta zorlanıyor. Borçlanarak toprağı boş bırakmamasına rağmen bu sefer bir darbe de kuraklık nedeniyle aldı. AKP iktidarlarının 19 yıldır uyguladığı yanlış tarım siyasetleri arpa ve buğdayda Türkiye’yi ithalatçı pozisyona taşıdı. Türkiye başta arpa ve buğday olmak üzere hububat ve bakliyatta kendi kendine yeten dava pozisyonunda olmalıydı. Bu vurdumduymaz uygulamalarla darbe yiyen çiftçi, artık de kuraklık nedeniyle ektiği tarlada hasat yapamadı” dedi.

“ÇİFTÇİYİ KURAKLIK VURDU”

AKP iktidarları devrinde buğday ekim alanların daraldığını söz eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kuraklık nedeniyle ziyan gören ekili alanları geziyoruz. Üreticilerimizle bir ortaya gelip yaşadıkları mağduriyeti birinci ağızdan dinliyoruz. Burada görüldüğü üzere kuraklık ekili alanlarda önemli hasara yol açmış. Biçerdöver tarlaya giremiyor. Tohum toprakla buluşmuş lakin hasat edecek eser oluşmamış ve ekili alanlarda beklenen eser yok. Esasen büyük eza çeken çiftçinin meselelerinin kuraklık nedeniyle katlandığını görüyoruz. Tüketici içinde sıkıntı bir süreç yaşanacak. Bilhassa buğdayda yaşanan rekolte düşüşü ithalat ile karşılanacak. Yurt dışı piyasaları ülkemizden daha yüksek fiyatla eser gönderiyor. Bunun sonucunda görünen o ki buğday fiyatları daha da artacak “ diye konuştu.

“BİR YIL İÇİNDE 4 BİN LİRAYA ULAŞTI”

Tohum, gübre, ilaç kullanılarak binbir emekle ekilen tarlaların kuruduğunu, bankalara ve kredi kefalet kooperatiflerine borçları olan üreticilerin ise kara kara düşündüğünü kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geçen yıl 1800 lira olan üre gübresinin fiyatı bu yılın başlarında 3 bin 200 liraya çıktı. Gördüm ki bugünlerde gübre fiyatı 4 bin liraya kadar yükselmiş” dedi.

“ÇİFTÇİ CAN ÇEKİŞİYOR”

Ömer Fethi Gürer, “Böylesine büyük mağduriyet yaşanırken, üreticilerin problemlerine eğilmeyen, onları dinlemeyen, sıkıntılarına derman olmaya çalışmayan algı ile sıkıntıları yok üzere varsayan bir siyasi iktidar ile karşı karşıyayız” sözlerini kullardı.

“ÇİFTÇİLER SIKINTI GÜNLER GEÇİRİYOR”

Gürer’e yaşadıkları mağduriyeti anlatan çiftçiler ise bir taraftan pandeminin neden olduğu meseleler, öbür yandan girdi maliyetlerindeki önemli artış ve son olarak yaşanan kuraklık nedeniyle güç günler geçirdiklerini belirttiler.

“DESTEK ÇİFTÇİYE YETERSİZ”

Mazot fiyatının 7 liranın üzerine çıktığını anımsatan çiftçiler, “Gübrenin, ilacın, hasılı maliyeti oluşturan tüm kalemlerin fiyatları bir yıl içinde iki katına çıktı. Kuraklık nedeniyle önemli hasar oluştu. Kuraklık için dekar başına 100 lira dayanak verileceği söyleniyor. Bu ölçü çiftçinin dişinin kovuğuna yetmez. TMO, ekmeklik buğday için 2250 TL/ton alış fiyatı belirledi. Buğday yok ki satalım. Temel ziyan eden çiftçiye ayakta kalacak dayanak verilmeli. TARSİM dışına da kuralık dayanağı konuşuluyor fakat daha bize yansıyan bir dayanak yok” dediler.

“UN VE EKMEK FİYATLARI KATLANABİLİR”

Bu yıl randıman kaybının da önemli boyutlara ulaşacağını söz eden üreticiler, başta un olmak üzere unlu mamullere ulaşımın zorlaşacağını, ekmeğin fiyatının bile katlanabileceğini söz ettiler. Gürer’de çiftçilerin dertlerine katıldığını belirterek, “Un ve ekmekte güç bir süreç yaşanmaması için önemli tedbirler alınmalıdır. Üreticinin mağduriyeti, tüketiciye kıymetli eser olarak yansımaması sağlanmalıdır” diye konuştu.

“TARLALAR İCRALIK”

Köylerde icralık olmayan çiftçi sayısının bir elin parmaklarını bile geçemeyeceğini vurgulayan çiftçiler, icra yoluyla tarlası ve traktörünü kaybeden çok sayıda üretici olduğuna dikkat çektiler.

“150 BİR LİRALIK TRAKTÖR, İCRA İLE 70 BİN LİRAYA SATILDI”

Çiftçiler, bir köylünün 150 bin TL pahasındaki traktörünün kısa bir müddet evvel icra kanalıyla 70 bin TL’ye satıldığını, buna benzeri örneklerin öteki köylerde de olduğunu belirtiler.

Yorum Yap