Lahmacun ustalarından Bodrum’daki fiyatlara reaksiyon

 Lahmacun ustalarından Bodrum’daki fiyatlara reaksiyon

Gastronomi kenti Gaziantep’te lahmacun 10 TL’ye satılırken, Bodrum ve Antalya üzere tatil yerlerinde bu fiyat 150-200 TL kadar çıkıyor. Tatil döneminin da açılmasıyla birlikte turistlerin yoğunluk oluşturduğu Bodrum, Antalya üzere tatil beldelerindeki yeme-içme fiyatlarındaki artış yansılara yol açıyor. Gaziantepli lahmacun ustaları lahmacunun fiyatının tatil beldelerinde abartıldığını belirtiyor.

“YARIM METREDEN UZUN LAHMACUN 10 TL”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

30 yıldır lahmacun ustası olan Mehmet Şebci yarım metre lahmacunu 10 TL’ye verdiklerini belirterek, “Bodrum ve Antalya’da biz fiyatların abartıldığını düşünüyoruz. Burası Gaziantep gastronominin baş kentidir. Yarım metrenin üzerinde lahmacun yapıp 10 TL’ye satıyoruz ve helalinden de kazanıyoruz” dedi.

“FİYATLAR ABARTILI”

Antalya ve Bodrum’daki fiyatların abartılı olduğunu söz eden Şebci, “Antalya’daki, Bodrum’daki turistlere uygulanan fiyatların abartılı olduğunu düşünüyoruz. Yani insanoğlu hakkından fazlasını almamalıdır. Daha kanaatkar olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Ancak çıkarın helal olması ve hakkaniyetli olmasından yanayız. Yaklaşık tıpkı maliyetlerde çalışmamıza karşın bizim 5 katımıza 10 katımıza satıyorlar. Biz bu çıkarların makul karlar olmadığını ve turizme ziyan vereceğini düşünüyoruz. Bütün meslekteki arkadaşlarımızı helal kazanmaya, orantılı kar marjlarıyla çalışmaya davet ediyoruz” formunda konuştu.

“İNCELİK ÖNEMLİ”

Lahmacun ustası Mehmet Şebci, “En düzgün lahmacun yalnızca bir eserle sonlandırılmaz. Bir zincirin halkaları üzeredir. Gerçek et, zerzevat, orantı, hamur, âlâ pişirme ve süratli sunum. Gevrek lahmacun ince olması kıymetlidir. Yani birçok faktör var. Bir zincirin 10 halkası var ve 10 halkasının da yanlışsız halka olması gerekiyor. Bunları bir ortaya getirirseniz hakikat eseri yakalarsınız. Gerçek lahmacun koyun kaburgasıyla, döş dediğimizden kaburga etiyle yapılır. En lezzetli kıyma erkek koyun etinin kaburgasından çıkar. Bunu kullanırsınız. Gerçek sebzelerle birkaç çeşit biberi, acı, tatlı, kırmızı ve yeşil biberi harmanladığınızda ve Antep lahmacununa sarımsak koyduğunuzda, fırında ince pişirip tabanının güzelce taş fırında pişirdiğinizde 10 üstünden 10 lahmacun elde edersiniz. Gerçek materyal yanlışsız personellik. Biz bütün meslekteki arkadaşlarımıza hürmet duyuyoruz” diye konuştu. (İHA)

Yorum Yap