Maltaş tapınağı gün yüzüne çıkartılıyor

 Maltaş tapınağı gün yüzüne çıkartılıyor

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesi Kayıhan beldesinde Afyonkarahisar Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü gruplarınca arkeoloji çalışmaları devam eden Maltaş tapınağındaki çalışmaları yakından takip eden Vali Gökmen Çiçek, Maltaş tapınağının gün yüzüne çıkması ile herkesin merak ederek görmek isteyeceği bir yer olacağını kaydetti.

Hafriyat çalışmalarının süratli bir halde devam ettiği Maltaş tapınağındaki çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Gökmen Çiçek, “Frig Vadisindeki çalışmalar tüm süratiyle sürüyor. Kararlıyız Frig vadisini ayağa kaldıracağız, kararlıyız gizemli kentin gizemli bütün noktalarını turizme kazandıracağız. Artık gizemli kent Afyonkarahisar’ın Frigya bölgesinde en gizemli, en bedelli noktalarından bir tanesindeyiz, Maltaş tapınağındayız. Kültür Müdürlüğü takımlarımız ile kazıyı yürütecek arkadaşlarımızla birlikte tapınağın önündeyiz. Burası arkadaşlarımızın çalışması sonucunda 10,5 metre dayanılmaz bir anıt olarak karşımıza çıkacak. İnşallah hem Frigya medeniyetine meraklı olanların, tarihine meraklı olanların kesinlikle gelip, görmek istedikleri, fotoğraf çekinmek istedikleri tarihin eski mistik havasından bulunmak isteyenlerin vakit geçirecekleri bir yer haline gelecek” diye konuştu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Afyonkarahisar’ın yanı sıra Kütahya ve Eskişehir sonları içinde yer alan Frig vadisi, sürdürülen çalışmalar ve tanıtım faaliyetleri ile bölgenin en değerli turizm bölgesi olma yolunda olduğu belirtiliyor. (İHA)

Yorum Yap