Marketler bugün kaçta kapanıyor, kaça kadar açık?

 Marketler bugün kaçta kapanıyor, kaça kadar açık?

1 Haziran itibariyle tüm yurtta uygulanmaya başlayacak kademeli olağanlaşma adımları kapsamında marketlerin de çalışma sistemi genelgede yer aldı. Mutfak muhtaçlıklarını gidermek isteyen vatandaşlar hafta içi ve hafta sonu günü için marketlerin kapanış saatlerini araştırıyor.

MARKETLER AÇIK MI? KAÇTA KAPANIYOR?

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri sokağa çıkma yasağı 22.00-05.00 saatleri ortasında gerçekleştirilecek. Bu günlerde marketlerin 09.00-21.00 saatleri ortasında açık olması bekleniyor.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zarurî ihtiyaçlarının karşılanması ile sonlu olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin yalnızca ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacaktır. Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sonlu olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme uzaklığında olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ilişkin ekmek dağıtım araçlarıyla yalnızca market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak ortalarında katiyetle satış yapılmayacaktır.

PAZAR GÜNLERİ NERELER AÇIK OLACAK?

– Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan Pazar günlerinde; marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) zarurî temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giysi ve aksesuar, alkol, konut dokumacılığı, oto aksesuar, bahçe gereçleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına müsaade verilmeyecektir.

– Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazaryerleri (Pazar günleri hariç) 07.00-20.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebileceklerdir.

– Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri ortasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabileceklerdir.

Yorum Yap