Marmaris’te yanan alana “Görkem Hasdemir” ismi verilecek, imara açılmayacak

 Marmaris’te yanan alana “Görkem Hasdemir” ismi verilecek, imara açılmayacak

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün meydana gelen ve 100 hektarlık ormanlık alanın kül olarak 38 yaşınaki orman çalışanı Görkem Hasdemir’in hayatını yitirmesine neden olan alanların tekrar ağaçlandırılacağı belirtildi.

CHP’li Belediye Lideri Mehmet Oktay “Asla imara açılmayacaktır. Kurumlarla el ele verip yanan alanın tekrar küllerinden doğması için kampanya başlatacağız. Görkem Hasdemir ismine hatıra ormanı oluşturmayı teklif edeceğiz” diye konuştu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı İçmeler Mahallesi’nde dün sabah saatlerinde başlayan ve yaklaşık 100 hektarlık ormanlık alanı küle çeviren ve birinci müdahale timinde yer alan evli ve iki çocuk babası Görkem Hasdemir’in hayatını yitirmesine neden olan yangın ile ilgili incelemelerde bulunan Marmaris Belediye Lideri Mehmet Oktay yangında kül olan ormanlık alanın tekrar ağaçlandırılması için tüm kurumların hemfikir olduğunu belirterek “Kurumlarla el ele verip yanan alanın tekrar küllerinden doğması için kampanya başlatacağız. Görkem Hasdemir ismine hatıra ormanı oluşturmayı teklif edeceğiz” dedi.

MARMARİS OLARAK KARA BİRGÜN GEÇİRDİK

Lider Oktay konuşmasının devamında “Marmaris olarak kara bir gün geçirdik. Yangın büyük bir uğraş sonucunda söndürüldü. Ormanımızı korumak için canla başla gayret eden kahraman itfaiyecilerimize, bir arkadaşlarını şehit veren orman çalışanlarımıza, emniyet, jandarma ve belediye çalışanlarımıza, söndürme çalışmalarına takviye veren halkımıza, yüreği bizimle atan herkese binlerce sefer teşekkür ediyoruz” dedi.

HATIRA ORMANI OLUŞTURULACAK

Marmaris Belediye Lideri Mehmet Oktay, “Birçok kişinin yangın bölgesinin geleceğine dair kaygıları olduğunu biliyoruz. Turizm bölgelerinde yangın olduğu vakit imara açılacak mı kanısı ortaya çıkar. Fakat ben şunu söylüyorum; yanan orman alanına rastgele bir inşaat ve yapı yapılması katiyen kelam konusu değildir. Asla imara açılmayacaktır. Kurumlarla el ele verip yanan alanın tekrar küllerinden doğması için kampanya başlatacağız. Görkem Hasdemir ismine hatıra ormanı oluşturmayı teklif edeceğiz” tabirini kullandı.

ORMAN ŞEHİDİ MEMLEKETİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Orman şehidi Görkem Hasdemir için Köyceğiz’de cenaze merasimi düzenlendi. Cenaze merasimine Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Muğla milletvekilleri, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Emniyet Müdürü, Vilayet Jandarma Kumandanı ve mesai arkadaşları katıldı.
Merasime katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, şehit ormancının eşi Ayşegül Hasdemir’e başsağlığı dilerken, babası Savaş Hasdemir’e Türk Bayrağı ve Kur’an-ı Kerim verdi.

Köyceğiz Merkez Camii’nde düzenlenen merasim sonrası şehit ormancı Görkem Hasdemir’in tabutuna Bakan Pakdemirli araca kadar omuz verdi. Hasdemir, Köyceğiz Boğasa mezarlığında toprağa verildi.

Köyceğiz’de ikamet eden şehit Görkem Hasdemir, 2010 yılında orman teşkilatında misyona başlarken, 11 yıldır Marmaris Beldibi yangın birinci müdahale grubunda vazife yapıyordu. Görkem Hasdemir evli ve 2 çocuk babasıydı.

Yorum Yap