Maskeleri ne vakit çıkaracağız?

 Maskeleri ne vakit çıkaracağız?

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, delta varyantına ait DHA’ya değerlendirmede bulundu.

Doç. Dr. Savaşçı, Türkiye’de delta varyantının çok yayılmadığını belirterek, “İngiltere’nin, Rusya ve Amerika’nın Hindistan ile yakın bağları vardı, buralarda hasebiyle olay sayısı artıyor. Lakin bilhassa aşısız kesimde, İsrail de dahil okul çağındaki çocuklarda, lise çağında bilhassa delta varyantı biraz daha baskın hale geliyor. Zira onların dünya genelinde hiçbir aşısı yok. Hasebiyle tahminen İngiliz mutasyonunun yerini delta mutasyonu almaya başlayacak, bilhassa yazın ve sonbahar döneminde” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘İNGİLTERE VARYANTI ÜZERE YAYILMA OLMAYACAKTIR’

Doç. Dr. Savaşçı, delta varyantını aşının bitireceğini kaydederek, “Koruyuculukları düşse de aşı virüsün insanlara yayılma sürecini kırabilecek tek nokta. Hasebiyle aşılar yapıldıkça, bizim de günlük 1 milyon üzerinde aşılama programımız devam ettikçe delta varyantı bizi çok etkilemeyecektir. Bunda bizim Hindistan ile çok sıkı bağlantımızın olmaması, havalimanlarında, gümrük kapılarında kontrollerin Hindistan ile aylardır yapılıyor olması tesirli. Çok fazla İngiltere varyantı üzere yayılma olmayacaktır, Güney Afrika mutasyonu üzere biraz sonlu mutasyon boyutunda kalacaktır. Fakat bulaşıcılık oranı biraz daha yüksek. ‘Delta Plus’ mutasyonu daha da bulaşıcı; ama aşılama olduğu sürece bu mutasyonların 4’üncü dalga manasında bir tesiri olmayacaktır. Delta Plus, hem aşıların koruyuculuğundan kaçması hem de daha süratli bulaşabilmesi manasında biraz tasa verici; lakin bizi karamsarlığa düşürecek boyutta değil. mRNA aşıları şu anda yeniden bu mutasyona karşı etkili” diye konuştu.

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı

EYLÜL UYARISI

Doç. Dr. Savaşçı, delta varyantı görülen şahısların klinik seyirlerinde farklılık gözlemlenmediğini belirterek, “Düzce’de 10 tane delta mutasyonlu hadise var. Delta mutasyonunun klinikte, hastaların klinik seyirlerinde olumsuz bir tesiri yok. Yalnızca bulaştırıcılığı biraz fazla olduğu, aşılardan koruyuculuk olarak biraz kaçabildiği için olay sayısında biraz artışlara, oynamalara yol açabilir. Bizim buradaki en kıymetli olayımız aslında okullar açılmadan toplumun yüzde 70-80’ini bağışık hale getirmek olur. Eylül ayında ağır bir temas olacak, okullar, esnaf, tatil dönüşlerinde hareket artmış olacak. Bu süreçte bizim yapacağımız tek şey günlük 1-1,5 milyon aşılama. Halkımız çekinmeden bilhassa genç kısma sesleniyorum; kesinlikle aşılarını yaptırsınlar” tabirlerini kullandı.

‘YÜZDE 75 AŞILAMADA MASKE TAKILMAYACAKTIR’

Doç. Dr. Savaşçı, aşı yapıldıktan sonra tedbirlerin bırakılmaması istikametinde ihtarda bulunarak, “Birinci dozdan sonra çabucak maske çıkartıp, kalabalık ortama girmeye başlıyor beşerler. Bu çeşit yanılgıları yapmayalım. 15 Temmuz’a kadar toplumun şayet yüzde 75’ini bağışık hale getirirsek bayram dönüşünde birden fazla kimse, birden fazla alanda maske takmayacak zati. Olağan delta varyantının gidişini de göreceğiz. Toplumun yüzde 70’ini bağışıklayınca, topumun birçok korunmuş olacak; hasebiyle yalnızca çok kapalı alanlarda maske takabiliriz. Hala halkımızın başında ‘aşı yaptıralım mı, yaptırmayalım mı’ tartışması var. Halkımız inansın, rastgele bir kısırlık tesiri, ziyanlı taraf düşünülmesin” dedi.

Yorum Yap