Merakla beklenen rapor açıklandı: ABD istihbaratı UFO’ları kabul etti

 Merakla beklenen rapor açıklandı: ABD istihbaratı UFO’ları kabul etti

Pentagon’un UFO terminolojisinin kullanıldığı raporda, “Tanımlanamayan hava olayları (UAP) hakkında sonlu ölçüde düzgün raporlama yapılmış olması, UAP’nin tabiatı yahut hedefi hakkında kesin sonuçlar çıkarmamızı engelliyor” denildi.

Lakin bu zahmete karşın raporda, bu objelerin “açıkça bir uçuş güvenliği sorunu oluşturduğu ve ABD ulusal güvenliğine yönelik tehdit oluşturabileceği” sonucuna varıldığı belirtildi. Raporda, “Güvenlik telaşları, öncelikle havacıların giderek daha karmaşık hale gelen hava alanı ile uğraşına odaklanıyor. UAP, potansiyel bir düşmanın çığır açan yahut yıkıcı bir teknoloji geliştirdiğine yönelik ispat teşkil ediyorsa ulusal bir güvenlik sıkıntısını da temsil eder” sözleri yer aldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

SENSÖR YAHUT ALGILAMA YANILGISI

Raporda, hükümetin “tanımlanamayan hava olayı” olarak tanımladığı 144 raporu inceleyerek, cisimler kuşlar yahut hava balonları, doğal atmosfer olayları, ABD hükümeti yahut sanayisinin geliştirdiği programlar, yabancı düşman sistemleri ve öteki olmak üzere 5 sınıfa ayrılmaya çalışılıyor. Bir olayda objenin büyük, sönen bir balon olduğunun saptandığı ancak öteki olayların açıklanamadığı bildirildi. Açıklanamayan 143 hadisede, müşahedelerin kategorize etmek için gerekli datalardan mahrum olduğu kaydedildi. Kelam konusu olaylara ait bilgilerin, incelemeye uygun hiçbir teknik data içermediği ve sadece pilotların kelamlı anılarından oluştuğu da belirtildi. Bu müşahedelerin, sensör yanlışları yahut gözlemcinin yanlış algılamasından kaynaklanmış olabileceği tabir edildi.

YANITLARDAN DAHA FAZLA SORU

Raporun bilinmeyen versiyonunu gören Kongre yetkilileri, ayrıntılı açıklamaların bulunmaması nedeniyle hayal kırıklıklarını lisana getirirken, raporun yanıtladığından daha fazla soru ortaya çıkardığını söyledi.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nden Demokrat Jim Himes, “Eğer bu bir düşman ise ‘bunu biliyoruz ve bunu bilmiyoruz’ deme konusunda sahiden dikkatli olmamız konusunda çok hassaslar. Rapor bu nedenle pek tatmin edici olmayacak” sözleri kullandı.

‘ÖNEMLİ BİR BİRİNCİ ADIM’

İstihbarat Komitesi’nin yaptığı açıklamada, “Bu rapor, bu olayların tanımlanmasında değerli bir birinci adım lakin yalnızca bir ‘ilk adım’. Kelam konusu hava tehditlerin önemli bir ulusal güvenlik sorunu oluşturup oluşturmadığını nitekim anlayabilmek için daha yapacak çok iş var” sözleri yer aldı.

İsmi açıklanmayan üst seviye bir ABD’li yetkili, “Veriler bizi nereye götürürse oraya gideceğiz. Gördüklerimizin fizikî olarak var olduğuna inanıyoruz” dedi. ABD’li yetkili, raporda ele alınan 144 müşahedenin birçoklarının ABD Donanması pilotları tarafından kaydedildiğini belirterek, “Cisimlerin rüzgarda sabit kaldığı, rüzgara karşı hareket ettiği, ani hareket yaptığı yahut fark edilebilir bir tahrik aracı olmaksızın kayda kıymet bir süratte hareket ettiği görüldü” dedi.

‘HÜKÜMET CİDDİYE ALMAYA BAŞLADI’

Rapora ait ABD medyasında çıkan haberlerde, hükümetin, Pentagon’daki bürokratik savaşlar ve birtakım Kongre üyelerinden gelen baskılar da dahil olmak üzere yıllarca süren iç çatışmalardan sonra uzun müddettir kenarda kalan bir problem olan UFO’ları nihayet ciddiye almaya başladığı belirtildi.

Yorum Yap