Merdiven altı kürtaj yapıp hastayı öldüren tabiplere 3 ay meslekten men!

 Merdiven altı kürtaj yapıp hastayı öldüren tabiplere 3 ay meslekten men!

İstanbul Bakırköy’de ruhsatı olmayan özel bir sıhhat kliniğinde F. S.’ye kürtaj yaparken anesteziye bağlı olarak kalp krizi geçirip ölmesine neden olan 2’si hekim 4 kişinin yargılamasında karar verildi. Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık P. K. ile taraf avukatlarının katıldı.

Mahkeme heyeti, sanık S.Ç. hakkında ‘çocuk düşürtme’ cürmünden beraatine, hakkında açılan ‘kasten öldürme’ kabahatinin vasfını değişerek ‘taksirle vefata neden olma’ cürmüne dönüştürülmesine ve bu hata bakımından kusurlu bulunmadığı kanaatine varılarak beraatine karar verdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Başka sanıklar Y.Z., B.A. ile P.K.’ya ‘çocuk düşürtme’ cürmünden beraatlerine, her biri için farklı ayrı ‘taksirle mevte neden olma’ hatasından, cürmün işleniş biçimini göz önünde bulundurularak öncelikle 3 yıl 6 ay hapsine, sanıkların şuurlu taksir derecesinde kusurlu bulunması sonucunda artırım uygulanarak 5 yıl 3 ay hapsine, sonrasında da düzgün hal indirimi uygulanarak 4 yıl 4 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırdı. Birebir vakitte P.K. ve Y.Z.’nin 3 ay boyunca doktorluk mesleğinin icrasından yasaklanmasına karar verdi.

ANESTEZİYE BAĞLI OLARAK KALBİ DURDU

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 17 Ekim 2019’da Bakırköy’de ruhsatsız bir klinikte meydana gelen olay anlatılmıştı. Maktul F.S.’nin, ablasının eşi sanık S.Ç ile birlikte olduğuna ve bu birliktelikten evlilik dışı 6 haftalık hamile olduğu anlatılmıştı. Sanık ve maktulün Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderek sanık tabip Y.E. ile görüştükleri ancak kürtaj sürecini dışarıda bir klinikte yapabileceği anlatılmıştı.

Bunun üzerine Y.E’nin arkadaşı tabip B.A.’ya ilişkin ruhsatsız ve tıbbi müdahaleye uygun olmayan muayeneye gittiklerini ve bin 800 TL kürtaj fiyatı ödediklerine yer verilmişti. B.A.’nın yanında çalışan P.K.’nin anestezi uzmanı olmamasına karşın anestezi sürecinin maktule uygulandığı anlatılmıştı. Maktulün anesteziye bağlı olarak kalbinin durduğuna müdahalelerle hayata geri döndürüldüğüne fakat 2 hafta sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği aktarılmıştı. Savcı, sanıklar hakkında ‘taksirle mevte neden olma’ ve ‘çocuk düşürtme’ hatalarından 4 yıldan 10 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları talep etmişti.

Yorum Yap