Mezarlığa duvar örüldü kabirler dışarda kaldı

 Mezarlığa duvar örüldü kabirler dışarda kaldı

İlçeye bağlı Ayaş, Kızkalesi ve Akpınar mahalleleri halkının defin için kullandığı Paşa Türbesi Mezarlığı’na çekilen istinat duvarı tartışma konusu oldu. Duvarın çekilmesiyle kimi kabirler mezarlık dışında kaldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Foto: İHA / Karayolu hududunda kalan mezarlar duvarın dışında bırakıldı

MEZARLAR KARAYOLU SONLARINDA KALDI

Kızkalesi Mahalle Muhtarı Murat Kale, Mersin Antalya D-400 karayolu ile mezarlık duvarı ortasında kalan 35-40 yıllık mezarların karayolları hududuna girdiğini belirterek, “Burası 3 mahallenin ortak kullandığı bir mezarlık. Bununla alakalı biz 3 muhtar Büyükşehir Belediyesine buranın istinat duvarının bakımıyla alakalı dilekçe vermiştik. Bu çalışmalar doğrultusunda bu istinat duvarı yapıldı. Burada 4 tane mezarımız karayolları hududunda kaldığı için bununla alakalı yanlış paylaşımlar yapıldı. İşin gerçeği şu, bu mezarlar 35-40 yıl evvel yapıldığı için karayolları hududuna girmiş. Büyükşehir Belediyesi de bu istinat duvarını kendi sonuna çekmek durumunda kaldığı için bu türlü bir durum ortaya çıktı” dedi.

Foto: İHA / Kızkalesi Mahalle Muhtarı Murat Kale, dışarda kalan kabirlerin içeri taşınacağını tabir etti.

MEZARLAR İÇERİ TAŞINACAK

Hususla alakalı mezarlıklar daire lideriyle da görüştüklerini tabir eden Kale, “Kendileri bu mezarlar ile alakalı ailelerle görüşeceklerini, ailelerin istediği doğrultusunda da mezarların mezarlık içine alınacağını söylediler” halinde konuştu.

Mezarlık içerisinde 1220 yılında vefat eden Aktaş oğlu Sinan isimli bir Selçuklu kumandanı için 1312 yılında yaptırılan kentteki birinci Türk yapıtlarından Paşa Türbesi de bulunuyor. Bölgenin sit alanı olduğu söz edilirken, yürütülen çalışmaların ise müsaadeye tabi gerçekleştirildiği belirtildi

Yorum Yap