‘MKE şirketleşsin’ teklifini veren AKP’linin sülalesi MKE’li çıktı

 ‘MKE şirketleşsin’ teklifini veren AKP’linin sülalesi MKE’li çıktı

AKP’nin hazırladığı yasa teklifi ile Makine ve Kimya Sanayisi Kurumu’nun (MKE) özelleştirilip ikinci bir Tank Palet Fabrikası hadisesi yaşanacağı tartışmaları devam ederken, teklifte imzası bulunan Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can’ın kendisi, babası ve dedesi MKE çalışanı çıktı.

‘MKE’NİN EKMEĞİNİ YEDİM’

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

AKP’li Can, “Benim babam ve dedem MKE’den emekli oldu. 1984’de ortaokulu bitirip imtihanla MKE’nin çırak okuluna torna tesviyeci olarak girdim. Fabrikada tezgahların ortasında çalışarak MKE’nin ekmeğini yedim ve hukuk fakültesini dışarıdan bitirip avukat oldum. Sonra da siyasete atılmış bir kardeşinizim. MKE’yi kuranlardan Allah razı olsun. Türkiye’nin, Kırıkkale’nin göz bebeği, katiyetle özelleştirilemez, Hazine’ye bağlanacak” dedi.

Hala TBMM Ulusal Savunma Komitesi’nde görüşmeleri süren teklif uyarınca MKE, KİT statüsünden ve Meclis kontrolünden çıkarılıyor. Kurum, anonim şirket haline getiriliyor. Teklifin birinci 7 hususu komitede kabul edildi. Görüşmelere yarın devam edilecek. Kurulda yapılan görüşmelerde CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, kanun teklifinin anayasa alışılmamış olduğunu savundu ve şunları söyledi:

Ramazan Can

‘KATARLILARA MI GİDECEK?’

“Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı 11 anonim şirket var, onlardan birini geliştirebiliriz ya da yeni bir tane kurabilirsiniz. Asıl gayeniz ne? Geçtiğimiz günlerde Katarlıların Kırıkkale MKE’yi ziyaret ettikleri tarafında tezler var, gerçek mu? Gaye fabrikayı Katarlılara peşkeş çekmek mi? Bunun hukukî altyapısını mı hazırlıyorsunuz yoksa Varlık Fonu’na mı devredeceksiniz? Kamu İhale Maddesi’nden muaf tutarak yandaşlarınıza ballı ihaleler vermek niyetinde misiniz ya da üç beş maaşlı bürokratlarınız için yeni idare şurası üyelikleri mi açmayı planlıyorsunuz? MKE, Kırıkkale’nin can damarıdır. Yapılacak bu değişikliklerle Kırıkkaleliler fabrikalarını ve işlerini kaybedecekleri korkusu yaşıyor.”

MKE ÇALIŞANLARI: YANLIŞTAN DÖNÜN

Ankara’da miting düzenleyen MKE çalışanları, “Savunma sanayi şirketleşemez” diyerek teklifi protesto etmişti. Sendika temsilcileri, “Teklif, Osmanlı mirası tarihi kurumun vefat fermanı olur. Yanlıştan dönülmeli” daveti yapmıştı.

Yorum Yap