Nerede bu yangın söndürme uçakları?

 Nerede bu yangın söndürme uçakları?

Orman yangınlarıyla çabada tüm dünyada en büyük koz olarak kullanılan yangın uçakları Türkiye’de kullanılmıyor. 1 Haziran’da misyona başlaması gereken uçaklar şu ana kadar hiçbir yangına müdahale ederken görülmedi. Yangın söndürmek için karadan arazöz havadan ise helikopterler kullanılıyor.

Türk Hava Kurumu’nun bakımları yapılmış, 7-8 yıl kesim garantisi bulunan, uçuşa hazır 6 uçağını ihalelere sokmayan bakanlık yurt dışından uçak tedarik etmekte de sınıfta kaldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Orman ve Tarım Bakanlığı ihaleye çıkmış, dünyanın en değerli kiralamalarından birini yaparak günlüğü 1.3 milyon liraya 3 uçak kiralamıştı. Lakin mukaveleye nazaran 1 Haziran’da işbaşı yapması gereken Rus Beriev 200 tipi uçaklar Türkiye’ye gelmedi.

Mevzuyu yakından takip eden kesim uzmanları, geçtiğimiz yıl CMC isimli şirket vasıtasıyla kiralanan 2 uçağın parasının ödenmemesi nedeniyle uçakların gönderilmediğini tez ediyor.

ÜÇ YILLIK İNAT

THK’nın hazır uçaklarını kullanmamakta direnen Türkiye, 3 yıldır orman yangınlarıyla havadan gayrette planladığı kadar uçak bulamıyor. 2019 yılında hiç uçaksız bir dönem geçiren Türkiye büyük kayıplar vermişti. Geçtiğimiz yıl Bakanlık 4 uçak için ihaleye çıktı lakin 2 uçak tedarik edebildi. Bu yıl da 5 uçak için ihale yapıldı lakin yalnızca 3 tane bulunabildi.

THK KENDİ UÇAKLARIYLA KATILAMIYOR

Yaklaşık 30 yıl orman yangınlarıyla muvaffakiyetle uğraş eden THK, iki yıldır kendi uçaklarıyla ihalelere katılamıyor. THK’nın elindeki uçaklar 4 bin 900 litre su kapasiteli lakin iki yıldır şartnameye asgarî 5 bin litre koşulu konuluyor. 100 litre mazeret edilerek yerli imkan çöpe atılıyor.

Yorum Yap