OECD’den Türkiye açıklaması: Kâfi adım atılmadı

 OECD’den Türkiye açıklaması: Kâfi adım atılmadı

OECD, Türkiye’nin OECD Rüşvetle Gayret Sözleşmesi’nin uygulanması yahut yurtdışı rüşvet kabahatlerinin çok düşük seviyede denetlenmesi hususlarında çalışma kümesinin tasalarını gidermek için kâfi adım atmadığını da belirtti.

OECD tarafından yapılan açıklamada OECD rüşvetle uğraş çalışma kümesinin 21-22 Haziran’da adalet, dışişleri, içişleri bakanlıkları, HSYK ve TBMM Adalet Komisyonu’ndan yetkililerle görüşerek mevzuyu ele aldığı tabir edildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“PROAKTİF BİLGİ TOPLANMALI”

Açıklamada, OECD heyetinin mukavelenin “önemine karşın Türkiye’nin rastgele bir memleketler arası rüşvet olayını muvaffakiyet ile sonuçlandırmadığını söz ederek, Türkiye’nin bu bahisteki gayretini güçlendirmesi çağrısı” yaptığı belirtildi.

Açıklamada ayrıyeten, “Türkiye, sırf karşılıklı isimli yardım taleplerine güvenmek yerine, soruşturma başlatmak için farklı kaynaklardan daha proaktif bir biçimde bilgi toplamalıdır. Ayrıyeten Çalışma Kümesi delegasyon üyeleri, 2014 ve 2016 yılları ortasında gerçekleşen isimli ve kolluk kuvvetleri vazifelilerinin arka arda geniş çaplı bir halde vazifeden uzaklaştırılması ve yine atanması ışığında, Türkiye’nin soruşturma ve kovuşturmaların bağımsızlığının korunması için rastgele bir önlem almadığı konusunda da önemli kaygılarını muhafazaya devam etmektedirler” tabirine yer verildi.

“MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ”

OECD heyeti, kabahatler kanununda Aralık 2020’de yapılan değişikliklerin memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Açıklamada ayrıyeten çalışma kümesinin kovuşturmanın bağımsızlığının korunması, yurtdışı rüşvet ile ilgili hukukî bireylerin sorumluluğuna ait mevzuatın güçlendirilmesi ve kuşkulu memleketler arası rüşvet hadiselerini bildiren şahıslara kâfi muhafazanın sağlanması mevzularında 2014 yılından bu yana davette bulunduğu söz edildi.

Yorum Yap