Olayları izlediğimizde biz de ‘Bu nasıl tutuklanmaz?’ diyoruz

 Olayları izlediğimizde biz de ‘Bu nasıl tutuklanmaz?’ diyoruz

ADALETİ DAĞITMAKLA VAZİFELİ YARGI MENSUPLARI DA ADALETTEN ŞİKAYETÇİ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

BAŞTAN TUTUKLAYIN

Yargıtay Ceza Genel Konseyi Lideri Eyüp Yeşil ise kravat indirimi olarak bilinen “iyi hal indirimi” konusunda “Haksız tahrik, müebbet mahpusu 18 yıla indiriyor. Olayları televizyondan izlediğimiz vakit ‘Bu nasıl tutuklanmaz ?” diye içimizden geçiyor. Toplumsal medyadaki  propaganda sonrası tutuklanıyor. Baştan tutuklansın o vakit. Bu yargı için önemli bir prestij kaybı” dedi. Yargıtay Ceza Genel Şurası ve 1. Daire Üyesi Fatih Akdoğan ise 88 bıçak darbesi ile işlenen cinayette takdir indirimi uygulaması yapıldığını hatırlatarak “Ailem ‘Bu nasıl karar?’ diyor, onlara dahi izah edemiyorum. Maalesef, kimi meslektaşlarımızın yanlışlı, kamuoyunu rencide eden kararları var” dedi.

Sözlerini değiştirmek için baskı görüyorlar

Ankara Adalet Kurulu Lideri Yılmaz Çiftçi, “Kadına yönelik şiddetle uğraşta karşılaşılan meselelerden biri de şiddete uğrayan bayanın daha sonra şikayetten vazgeçmesi yahut tabirini değiştirmeye zorlanması. Bu mevzuyla ilgili maddede düzenlemelerin yapılması gerek” açıklamasında bulundu.

Covid-19 bayana şiddet olaylarını evvelki yıllara oranla daha da artırdı

Bayanlar şiddeti protesto için sokağa çıkıyor.

Türkiye’de 21 bin 993 hakim ve savcı vazifede. Yargıçların yüzde 36.3’ü, savcıların ise yüzde 15’i bayan.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ahmet Akça 2020 yılında bayan ve aile içi şiddete ait 12 bin soruşturma açıldığını belirterek “2019’a nazaran 2 bin artış var. Hani daima söyleniyor ‘Covid salgını nedeniyle mi bu mevzu arttı ?’ diye. Evet, göze çarpıyor” dedi. Ankara Aile Mahkemesi Lideri Nihan Tekinalp de “İnanın, o kadar makûs şiddet olayları var ki… Kalem çalışanımdan belgeyi getirene kadar, herkesin gözleri doluyor. Elektronik kelepçede çok büyük fayda görüyoruz. Elektronik kelepçe takılan hiçbir olayda vefat olayı olmamış. Yani çok hoş bir sonuç alındı” açıklamasını yaptı.

Yorum Yap