Onur Air’in tüm uçakları icraya verildi

 Onur Air’in tüm uçakları icraya verildi

Pandemiden en ağır darbeyi alan havacılık bölümünde bilhassa havayolu şirketleri büyük ziyan gördü, görmeye devam ediyor. Dünyada birçok havayolu şirketi kapısına kilit vururken dev havayolu şirketleri bile fakat hükümetlerin direkt nakit dayanağıyla ayakta kalabildi.  Uzmanlar, uzunca bir mühlet tüm dünyada operasyonlarının tamamına yakını duran havayolu şirketlerinin devlet takviyesi olmadan ayakta kalabilmelerinin mümkün olmadığı konusunda görüş birliği içinde… Air Afrance 7 milyar euro, KLM 10 milyar euro, Lufthansa 9 milyar euro, Emirates ve Aeroflot 1’er milyar dolar direkt devlet dayanağı aldı.

Türkiye’de ise tüm ikazlara karşın pandeminin birinci gününden bu yana havayolu şirketlerine direkt nakit takviyesi çıkmadı. Hükümet yalnızca “Kısa Çalışma Ödeneği”, KDV indirimi üzere takviyelerle geçiştirildi. Sonuçta pandemi öncesi esasen sıkıntı durumda olan havayolu şirketleri çok ağır yaralar aldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Uzun müddettir ayakta kalmak için büyük uğraş harcayan, bir devir Türkiye’nin en büyük özel havayolu şirketi Onur Air de pandemi öncesi varolan sıkıntılarını çözemedi. Salgın öncesi büyük problemler yaşayan şirketin tüm uçakları Antalya Havalimanı’nın işletmecisi Fraport TAV tarafından icraya verildi.

8 UÇAĞIN TÜM UÇUŞLARI İKİNCİ BİR TALİMATA KADAR DURDURULDU

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Antalya Genel İcra Dairesi’nin ilgili kararını, tüm havalimanlarında uygulanmak üzere Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne gönderildi. Yazıda şu tabirlere yer verildi:

“Antalya Genel İcra Dairesi’nin takip belgesinde bahsi geçen TC-OBK, TC-OBS, TC-OBU, TC-OBY, TC-ODB, TC-OEA, TC-ONJ, TC-ONS tescil işaretli hava araçlarının alacaklı Fraport Tav Antalya Terminal İşletmeciliği Anonim Ortaklığı’nın talebi gereği seferden men edilmelerine karar verildiği belirtilerek gereğinin yapılması talep edilmektedir.

Kelam konusu karar gereği Türk Sivil Hava Aracı Sicilinde Onur Air Nakliyecilik A.Ş.’nin sahibi ve işleticisi olduğu TC-OBK, TC-OBS, TC-OBU, TC-OBY, TC-ODB, TC-OEA, TC-ONJ, TC-ONS tescil işaretli hava araçlarının uçuşları ikinci bir talimata kadar durdurulmuştur.”

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü haczi uygulamaya koydu.

26 BİN EURO İÇİN TÜM UÇAKLARA HACİZ KONULMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Onur Air’e yakından izleyen kaynaklar, şirketin kesimdeki çok sayıda iş ortağına ve çalışana önemli borçlarının olduuğunu kaydediyor. Haczin pandemi öncesi borçlardan kaynaklandığını belirten kaynaklar, “Onur Air’in Fraport TAV Antalya’ya olan borcunun 526 bin Euro olduğu, Fraport’un elinde de 500 bin euro’luk teminat mektubu olduğu biliniyor. Yalnızca 26 bin euro için 145 milyon euro pahası olduğu tespit edilen 8 uçağa haciz koydurması düşündürücü” değerlendirmesini yapıyor.

İRANLI ORTAKTAKİ PAYLARI SATIN ALDI

Birebir kaynaklar, Onur Air uzun müddettir ayakta kalma gayreti verdiğini vurgulayarak, “Pandemi kaidelerinde şirketin toparlanması mümkün olmadı. Lakin son devirde hızlanan normalleşmeyle birlikte Onur Air’in sahibi Cankut Bagana bir atak yapmak için önemli hazırlık yapıyordu. Bu amaçla İranlı ortağındaki yüzde 15 hisseyi de satın aldı. Temmuz ayıyla birlikte değerli adımlar atmaya başlayacaktı” dedi.

1992’DE KURULDU

Onur Havayolları Nakliyat A.Ş., 14 Nisan 1992’de kuruldu ve birinci uçuşunu 14 Mayıs 1992 tarihinde A-320 tipi uçakla  Ercan Havalimanı’na gerçekleştirdi. Takip eden vakit içinde, Temmuz 1992’de ikinci uçağını, Aralık 1992’de üçüncü uçağını ve Nisan 1993’te dördüncü uçağını filosuna dahil etti. 2006 yılında 31 adet uçakla 7.012 koltuk kapasitesine ulaşan Onur Air pademi sürecine girerken yaklaşık 1800 işçiye sahipti. Şirketin bugün itibariyle 3’ü kiralık toplam 11 uçağı ve yaklaşık 1300 çalışanı bulunuyor.

Yorum Yap