Otelden sabaha karşı gözaltı bitiyor

 Otelden sabaha karşı gözaltı bitiyor

TBMM Adalet Komitesi’nde kabul edilen pakete nazaran, tabiri alınmak için hakkında yakalama kararı bulunan ve mesai saatleri dışında yakalanan kişi, belirlenen tarihte yargı merciine başvurmayı taahhüt ederse, savcı tarafından hür bırakılabilecek. Böylece otel odasında sabaha karşı yapılan gözaltılar da sona erecek.

Bayana yönelik şiddetle çabada de değerli değişiklik yapıldı. Eşe yönelik “Kasten öldürme, taammüden yaralama, eziyet ve kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” üzere kabahatlerin, boşanmış eşe karşı işlenmesi de ağırlaştırıcı sebep sayılacak.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

LEKELENMEME HAKKI

Terör, taammüden öldürme, uyuşturucu üzere katalog hatalarda tutuklama, kuvvetli kabahat kuşkusu ve somut kanıt varsa uygulanacak. İdari yargı mercilerince verilen sonuncu kararlar, gerekçesiyle birlikte en geç 30 gün içinde yazılacak. Yönetime yapılan müracaatlarla ilgili yönetimin yanıt verme karar mühleti, 60 günden 30 güne düşürülüyor. Yurt dışı yasağı, konut mahpusu üzere isimli denetim kararları dört ayda bir gözden geçirilecek. İsimli denetim önleminin üst hududu altı yıl olabilecek. Mesken mahpusu verilmesi halinde, kişinin konutta geçirdiği mühletin yarısı cezasından düşürülecek. Suçlama dışındaki kanıtlar de lekelenmeme hakkı ve özel hayata hürmet çerçevesinde iddianameye konulmayacak. Yargılama sonunda beraat edenlerin telefon dinleme kayıtları imha edilecek.

PİŞMANLIĞA İNDİRİM

Vergi hatalarında da faal pişmanlık kararları uygulanacak. Vergi cezaları, yargısal süreç başlamadan evvel “etkin pişmanlıktan” yararlananların ödeyeceği ceza yüzde 50; yargısal süreç başladıktan sonra yararlananlara ise yüzde 25 indirimli olacak.

Yorum Yap