ÖTV indirimi araç fiyatlarını değiştirdi! Büyük korku

 ÖTV indirimi araç fiyatlarını değiştirdi! Büyük korku

Bu da, daha çok ikinci el otomobillerde yaşanan bir sorunun, “0” km araçlarda da görülmesine yol açabiliyor. Nitekim “Pilot Garage” adlı şirketin verdiği bilgiye göre yıl başından bu yana kendilerine getirilen 1500 “0” kilometre araçtan 100’ünde boyalı parça tespit edildi. Bu da tüketicilerin “0” kilometre araç satın alırken de dikkatli olması gerektiğini gözler önüne serdi.

Milliyet’ten Levent Köprülü’nün ilgili yazısı şöyle; Artan talep, tedarik zinciri problemleri ve çip krizi sebebiyle sıfır kilometre araç pazarında da birçok problemle karşılaşıldığını dile getiren Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, “Birkaç yıl önce gönül rahatlığıyla satın alınan sıfır km araçlarda, artık ticari kaygılar üst düzeye çıktığı için hiç olmadığı kadar problemlerle karşılaşmaya başladık” diyor. Emre, şunları söylüyor:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“Stoklanan ‘0’ araçlar çekiciden düşebiliyor, nakliyesinde park kazaları yaşanabiliyor, dolu yağışına maruz kalabiliyor. Ekstra aksesuar adı altında satılan seramik kaplama, cam filmi, tampon eki gibi işlemler amatör tekniklerle yapılıyorsa araç tekrar boyanmak zorunda kalabiliyor.

Dahası donanımsız araçların albenisi artırmak için yan sanayi deri döşeme yapılırken 4 kapının sökülüp tekrar takıldığı araçlara şahit olduk.

Böyle bir aracı gelecekte satışa çıkardığınızda ekspertizde 4 kapı sök-tak/değişen çıkacak, ki 30-40 bin TL değer kaybı demek. Günümüzde satıcılar şeffaf yaklaşmadığı için sıfır kilometre bir otomobil satın alırken tüketicilerin dikkatli olmasını ve gerektiğinde TSE belgesine sahip kurumsal markalarda ekspertiz yaptırmasını tavsiye ediyoruz.”

Yorum Yap