Özal’a suikast teşebbüsünün yıl dönümü

 Özal’a suikast teşebbüsünün yıl dönümü

Tarihler 18 Haziran 1988’i gösterirken, Ankara’daki Atatürk Spor Salonu, Anavatan Partisi’nin olağan kongresi için hazırdı. İktidar partisi ANAP’ın tüm kurmayları salonda yerini almış, Başbakan ve Genel Lider Turgut Özal’ın konuşmasını dinlemeye başlamıştı. Özal, saat tam 12.00’de kürsüye çıktı ve konuşmasının 18. dakikasında salonda iki el silah sesi yankılandı. Saldırganın silahından çıkan mermiler Özal’ın önünde bulunan mikrofonun ayağından sekip sağ el başparmağını yaraladı. Özal kürsünün altına eğilirken salonda büyük bir panik yaşandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

TÜRKİYE, 33 YIL EVVEL BUGÜN BAŞBAKAN’A YAPILAN SUİKAST TEŞEBBÜSÜYLE SARSILMIŞTI

SALDIRGAN YARALI YAKALANDI

Müdafaa polisleri de yerde yuvarlanan saldırganı vurmak için tüm salona yağmur üzere kurşun yağdırmaya başladı. Üzerinde düzmece bir kimlik bulunan ve sonradan isminin Kartal Demirağ olduğu ortaya çıkan Afyonlu saldırgan yaralı yakalanırken, kaosta ezilenler ve polis kurşunları ile yaralananlar oldu. Panik havası dağılınca Özal sargılı eliyle kürsüye çıkıp, “Allah’ın verdiği ömrü, onun isteğinden öteki alacak yoktur, biz de ona teslim olmuşuzdur” diyerek tarihi bir konuşma yaptı. Eşi Semra Özal’ın meskene gitme ısrarına karşın “Karışmayın” dedi ve konuşmasını tamamladı.

ÖZEL BİR GRUP OLUŞTURULDU

Suikast teşebbüsünün gerçek nedeni, perde ardında kimlerin olduğu, tetiği çektiren ve silahı verenler net olarak ortaya çıkarılamadı. Özal’ın ekonomik siyasetinden rahatsız olanlardan, ünlü bir iş adamına, Afyon’da kontrgerilla gibisi bir yapılanma aksiyonu savına kadar çeşitli senaryolar ortaya atıldı. Özal bu olayı araştırmak için özel bir grup oluşturdu. Grubun başına da Yargıtay’da misyonlu bir savcıyı getirdi. Bu takım, değerli bilgilere ulaştı. Panama’dan para transferlerinin evrakları dahi bulundu lakin sonuç alınamadı.

Art geriye silahların patlaması sonrasında Ankara Atatürk Spor Salonu’nda büyük bir panik yaşandı. Müdafaalar, Özal’ın etrafında canlı kalkan oluşturdu.

SALDIRGAN DEMİRAĞ 4 YILDA ÇIKTI

Salonda ikinci bir saldırganın da olduğu öne sürülürken, olay öncesi cezaevi firarisi de olan ve 5 aydır aranan Kartal Demirağ, 1989 yılında evvel müebbet mahpus cezasına, sonra 20 yıla mahkum oldu. Lakin Özal’ın da onayının bulunduğu kurallı salıverme maddesinden yararlanarak 4 yıl sonra hür kaldı. Daha sonra ise tehdit ve atak cürümlerinden tekrar cezaevine girdi. Başbakan’a suikast teşebbüsü olayından ise yalnızca 4 yıl cezaevinde yattı. Özal’ın kendi canına kasteden saldırganı neden affettiği de sır olarak kaldı.

ANAP kongresi sırasında Turgut Özal’a yapılan atak, uzun mühlet gazetelerin manşetlerinden inmedi.

SUİKASTİ CÖZDÜ AMA…

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı olarak Özal kabinesinde yer alan ve suikast teşebbüsü sırasında Atatürk Spor Salonu’nda bulunan İmren Aykut, SÖZCÜ HaftaSonu’na yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Turgut Özal kongre salonunda konuşmasını yapıyordu. O sırada benim yanıma Üsküdar teşkilatından tanıdığım bir kız geldi, birlikte çekilmiş fotoğraflarımızı gösterirken 2 el silah sesi duyduk ve ortalık karıştı. Salondaki polisler, yerde yuvarlanan saldırgana hakikat ağır ateş açtılar ve herkes gaye oldu. Bizim bulunduğumuz kısma de mermiler yağıyordu. İki mermi yanımdaki kıza isabet etti, bir mermi de ardımda oturan eski Kocaeli senatörüne geldi. Kız yere düşerken bir mermi de benim elimdeki kola bardağını parçaladı. Cam kırıkları alnıma saplandı. Müdafaa polisim benim üzerime atladı ve birlikte yere düştük.

“ATEŞ EDEN PİYONDU”

Yerde de Sivas Milletvekilimiz Yılmaz Altuğ var, onun üzerine kapaklandık. Hem Özal hem bizler mucize yapıtı kurtulduk. Turgut Özal bu olayı çok önemli biçimde araştırdı. Ateş eden kişinin yalnızca piyon olduğunu belirledi. Saldırıyı kimin planladığını da buldu. Lakin üzerine gitmedi. Zira olayın gerisinde ortaya çıkarılması sıkıntı ve sonuç alınamayacak bir tertip olduğunu öğrendi. Suikast teşebbüsünün perde gerisinde kimin olduğunu yalnızca kardeşi Yusuf Özal’a söyledi. O da ölene kadar sır olarak sakladı.”

Yorum Yap