ÖZEL – Fenerbahçe’nin tarihinde kadın var! İşte efsane olmuş isimler

 ÖZEL – Fenerbahçe’nin tarihinde kadın var! İşte efsane olmuş isimler

CELAL UMUT EREN

Bugünlerde Fenerbahçe’de tatlı ve tarihi bir heyecan yaşanıyor. Başkan Ali Koç ve yönetim kurulunun göreve geldikleri 3 Haziran 2018’den bu yana ısrarla istedikleri ‘Kadın Futbol Takımı’ için artık resmi adımlar atılıyor.
Sarı-lacivertli kulüp 10. şubesine yani ‘Kadın Futbol Takımı’ şubesine nihayet kavuşuyor. Aslında bu kavuşma geç kalmış bir kavuşmadır.

Çünkü Fenerbahçe tarihi her zaman güçlü, şampiyon ve ilklere imza atmış kadın sporcularıyla doludur. Sarı-lacivertli tarihte ülke tarihine etki etmiş birçok önemli isim vardır.
Türkiye’nin ilk kadın mühendisi, ilk kadın voleybolcusu ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’in başmühendislerinden Sabiha Rıfat Gürayman, Kıbrıs Türklerinin mücahidi olan komutan, doktor ve komple sporcu Ayten Salih, BBC Radyosu’nda görev alan ilk Türk kadın spiker ve ilk Türk kadın atlet Mübeccel Argun, Viyana’da buz hokeyinde kaptanlığa kadar yükselmiş ve ilk Türk kadın yüzücülerden şampiyon sporcu Leyla Asım Turgut, Türk sporunun ilk kadın kürekçilerinden olan ve Lili olarak tanınan Nimet Selen, Fenerbahçe tarihinde tenis ve kürek dalında efsaneleşen Vecihe Taşçı, atletizm ve voleybolun değişmez kaptanı Perihan Özbilgin, Olimpiyat tarihinde boks dalında ilk gümüş madalyayı getiren Buse Naz Çakıroğlu, voleybolda Fenerbahçe ve Türk Milli Takımı’nın değişilmez kaptanı Eda Erdem Dündar, basketbolda Fenerbahçe ve Türk Milli Takımı’nın tarihine geçen Birsel Vardarlı…
Aslında say say bitmez Fenerbahçe’nin efsaneleri ve bu efsanenin gücüne güç katan kadın sporcuları. Avrupa ve Dünya şampiyonu olan kadın voleybol takımı, Avrupa’nın saygın ekiplerinden olan kadın basketbol takımı, atletizmde, masa tenisinde, boksta, yüzmede, kürekte, yelkende kısacası sporun olduğu her dalda Fenerbahçe’nin ve kadın sporcularının izi var.
Ne diyelim darısı Kadın Futbol Takımı’na…

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kıbrıs Türklerinin umudu ve kahramanı
Fenerbahçe tarihinde gurur sayfalarından birinde hiç kuşkusuz Doktor Ayten Salih yer alır. Kadınlarda voleybol ve basketbol takımının kurucularından ve ilk kaptanlarından olan Ayten Salih, Kıbrıs Türkleri için de özel bir kahramandır. 60’lı ve 70’li yıllarda Kıbrıs Türklerinin en zor zamanlarında hem bir komutan hem de bir doktor olarak kanlı çatışmaların tam ortasında yer almış, esir düşmüş ama yılmamış bir kahraman… Ayten Salih, Fenerbahçe’ye de basketbol ve voleybolda Türkiye ile İstanbul şampiyonlukları kazandırmış, atletizmle ve kürekle de ilgilenmiş komple bir sporcudur.

BBC’den emekli Mübeccel Argun
Fenerbahçe, kurulduğu 1907 yılından bu yana kadın sporcularının başarısıyla övünmüş hatta kadın sporcularının efsaneleşmesiyle büyümüştür.
O sporculardan biri hiç kuşkusuz ilk Türk kadın atlet Mübeccel Argun’dur. Fenerbahçe tarihini yazan merhum Doktor Rüştü Dağlaroğlu, Fenerbahçe Tarihi, 1907-1987 adlı kitabında BBC Radyo’da spikerlik de yapan Mübeccel Argun’a şu sözlerle bir parantez açıyor, “Türk atletizminde ilk kadın atlet Fenerbahçeli Mübeccel Argun’dur ve 1926 yılı İstanbul şampiyonasında tek başına koşmuş ve o tarihte, kadınlar için 50 metre olarak tespit olunan sürat yarışında “İstanbul Şampiyonu” olmuştur. Taksim Stadı’nda 19 Mayıs 1936’daki ilk Gençlik ve Spor Bayramı’nda 2000 erkek ve 1500 kız öğrencinin jimnastik hareketlerini hoparlörle yöneten ve Londra BBC radyosu Türkçe spikerliğinden emekli olan bu ilk ve ünlü kız sporcu işte Mübeccel Argun’dur.”

Anıtkabir’in başmühendisi
Sarı-lacivertli tarihe yolculuk yaptığımızda ilginç ve aslında filmlere konu olabilecek bir azim öyküsü karşımıza çıkar. Ülkemizin ilk kadın voleybolcularından olan ve Fenerbahçe’de kadın voleybol takımının kurulması için öncü olan Sabiha Rıfat Gürayman’ın azim öyküsü herkese örnek olmalıdır.
İTÜ’den mezun olan mühendis Sabiha Rıfat Gürayman, 1928 ve 1929 yıllarında Fenerbahçe erkek voleybol takımının kaptanlığını üstlenmiştir. Yanlış okumadınız, erkek voleybol takımının en önemli yıldızı ve kaptanıdır. Ama tabii ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’de başmühendis olarak Hürriyet Kulesi’nde bir fotoğrafının sergilenmesi daha büyük bir tarihtir.

Tenis efsanesi: Vecihe Taşçı
Her ne kadar artık Fenerbahçe’de bir tenis şubesi olmasa da tarihinde özel bir yeri olduğu aşikardır. Sarı-lacivertli kulübün tarihini araştırdığınızda tenis ve kürek şubelerinin efsane sporcusu Vecihe Taşçı ismi gözünüze çarpar.
2002 yılında kaybettiğimiz unutulmaz sporcu, ilk Türk kadın tenisçidir. 1927 yılında Fenerbahçe’nin efsane Kuşdili Lokali’nde başladığı tenis kariyeri 1940 yılına kadar sürmüştür.
Kürek şubesinde de sayısız İstanbul ve Türkiye şampiyonlukları yaşamıştır.

Fenerbahçe’nin ilk kadın basketbol takımı
Dr. Ayten Salih (Kaptan), Güneş Çapa, Deniz Aydıncı, İnci Önen, Süeda Özçiçekçi, Seta Yağcıoğlu, Oya Çapa ve Güneş Savut

Fenerbahçe’nin ilk kadın voleybol takımı:
Dr. Ayten Salih (Kaptan), Güneş Çapa, Sema Bora, Bercis Türkoğluy, Nazmiye Kor, Mahiru Akdağ, Seta Yağcı, İnci Önen, Seçkin Dinçer Töreli ve Ayten Sunar

“Mezarım Fenerbahçe amblemiyle süslensin”
Kadın sporcuların tarih yazdığı sarı-lacivertlilerde bir sporcuyu daha unutmamak lazım. Fenerbahçe atletizmine adını yazdıran Nedret Coşan, genç yaşta amansız bir hastalığa yakalanmıştır.
Maalesef hayata gözlerini erken yaşta yuman Coşan’ın vasiyeti ise çok sevdiği Fenerbahçe Kulübü tarafından unutulmamıştır. Başarılı atlet, örnek sporcu Nedret Coşan’ın vasiyetinde şu ifadeler yer almaktadır: “MEZARIM FENERBAHÇE AMBLEM VE RENKLERİYLE SÜSLENSİN.”

Sınırsız kapıları açmak
Kadın Futbol Takımı artık kuruluş aşamasında iken sarı-lacivertli kulübe önemli bir görev düşüyor. Yeni gelecek sporculara Fenerbahçe tarihini anlatmak ve tarihteki tüm efsane kadın sporcuları tanıtmak…
Kadın sporcuları eğitip yetiştiren, başarılar kazanan, her daim vefalı davranan, 1932 yılında bir yangında küle dönen efsane Kuşdili Lokali’nde kadın sporcu ve üyelere adeta ülke toplumundan önce yer veren ve önemli isimler yetiştiren Fenerbahçe, artık kadın futbolunda da hem Türkiye hem de Avrupa’da yeni başarılara yelken açıyor.
Kadın Futbol Takımı kurulurken Türk basınının efsane kalemi İslam Çupi’nin şu sözleri umarız unutulmaz ve kadın futbolculara ilham olması için aktarılır:
“Sevmek, kalbinize bir kapı takmaktır. Fenerbahçe’yi sevmek; sınırsız kapıları açmaktır.”

Kadıköy’ün kalbinde Eda Erdem Dündar
Türk sporunda özel bir isim olan Eda Erdem Dündar, 21. yüzyılın yaşayan efsanesi oldu. 2008’de transfer olduğu Fenerbahçe voleybol takımında 13 senedir forma giyen, kaptanlık yapan, Avrupa ve Dünya şampiyonluğu kazanan, lig ve kupada zaferlere imza atan Eda Erdem Dündar, artık Kadıköy’ün kalbinde, çok sevdiği Fenerbahçe Stadı’nın hemen yanı başında yer alıyor. UNİFEB’in katkılarıyla Ülker Stadı’nın yanına özel bir Eda Erdem Dündar graffiti çalışması yapıldı. Türk Milli Takımı’nın da kaptanı olan ve özellikle son 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 5.’lik elde eden kadronun en önemli parçası olan efsane sporcu için Fenerbahçe taraftarlarının başka bir çalışması daha var.
Sarı-lacivertli taraftarlar Dereağzı’nda genç sporculara ilham vermesi için Eda Erdem Dündar’ın heykelini istiyor.

Bokstaki gurur sayfası
2020 Tokyo Olimpiyatları Türk spor tarihine altın harflerle geçti. Toplamda 13 madalya ile tarih yazıldı.
Bu madalyalar arasında özel bir isim yer aldı ve Fenerbahçe tarihinin gurur sayfasına eklendi.
Olimpiyat tarihinde kadınlarda Türkiye adına ilk madalya 25 yaşındaki Buse Naz Çakıroğlu’ndan geldi.
51 kiloda gümüş madalya kazanan Çakıroğlu, sarı-lacivertli kulübün de göğsünü kabarttı.
Daha önce 2019 yılında Avrupa şampiyonluğu da kazanan Buse Naz Çakıroğlu, Fenerbahçe tarihinin ilham veren sporcularından.

Yorum Yap