Pandemide yabancılar İstanbul’a akın etti

 Pandemide yabancılar İstanbul’a akın etti

Coronavirüs pandemisinde pek çok ülke hudutlarını kapatmak zorunda kaldı. Lakin salgının dünyaya yayıldığı 2020’de yabancılar İstanbul’a yerleşimi artırdı. CK Güç’ün Gayrimenkulun Gücü raporuna nazaran, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yabancı abonelikler 2020’de yüzde 21.6 artarak 182 bin 345’e yükseldi. Bu devirde sıhhat turizmi için Türkiye’ye gelenlerin arttığı da söz edildi.

SURİYELİLER BİRİNCİ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Geçen yıl dünyanın dört bir tarafından İstanbul’a gelen olduğunu söyleyen CK Güç Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, “Suriyeliler birinci sırada, Türki cumhuriyetlerden abonelikler arttı. Türkmenistan’dan 11 bin, Çin’den 3 bine yakın abone geldi. Bine yakın Yunanın yanı sıra, Malezya, Belçika, Sırbistan, Brezilya, Kosova ve Japonya’dan vatandaşlar var” dedi.

YAZLIKLARA AKIN OLDU

Pandemi nedeniyle birçok tüketicinin Çatalca ve Silivri’de bulunan yazlıklarında kalmasının da tesiriyle bu ilçelerdeki doluluk oranının arttığına dikkat çeken Bakal, “2020 yılında doluluk oranı en yüksek ilçe yüzde 97.04 ile Sultangazi olurken onu yüzde 96.93 ile Başakşehir, yüzde 96.71 ile Sarıyer izledi. Doluluk oranı artışlarına bakıldığında ise Silivri’de 2019 yılında yüzde 92.6 olan doluluk oranın 3.5 puan artarak yüzde 96.02’ye ulaştığı gözlendi. Bu periyotta Beşiktaş, Fatih, Beyoğlu, Güngören üzere bölgelerin dolulukları geriledi” diye konuştu.

65 yaş üstündekiler kentten ayrıldılar

Raporda,  2020 yılında pandemi nedeniyle ailelerinin yanına dönen öğrenciler ve uzaktan çalışan kısmın yükte olduğu 35 yaş altı abonelerdeki taşınma hareketi dikkat çekti. Bu kümede en yüksek taşınma oranı yüzde 36.6 ile Esenyurt’ta yaşandı. 64 yaş üstünde de en yüksek taşınmanın olduğu ilçe yüzde 9 ile Beşiktaş olarak öne çıktı. 2020’de 254 bin 788 mesken abonesinden 65 yaş üstü 25 bin 727’si aboneliğini sonlandırdı. Pandemi nedeni ile İstanbul’dan taşındığı kestirim edilen bu yaş kümesinde en yüksek çıkış 2 bin 157 ile Küçükçekmece’de gözlendi. Küçükçekmece’yi bu yaş kümesindeki bin 868 taşınma adedi ile Bahçelievler takip etti.

TÜKETİM ARTTI

Doluluk oranlarındaki bu değişimin mesken abonelerinin elektrik tüketim sayılarına da yansıdığını tabir eden Bakal, şöyle konuştu:

“2020 yılında Silivri’de mesken abonelerinin elektrik tüketimi bir evvelki yıla nazaran yüzde 21 artarken Çatalca’daki artış oranı yüzde 19’ları buldu. Bu devirde kentin merkezindeki Fatih ilçesinde mesken abonelerinin tüketimi yüzde 1, Şişli’de yüzde 5, Beyoğlu’nda da yüzde 5 üzere hudutlu oranda yükseldi.”

Yorum Yap