Pandemide yalı satışlarında rekor 

 Pandemide yalı satışlarında rekor 

İstanbul Boğazı’nın her iki yakasında 366’sı tarihi eser niteliğinde 600 yalı yer alıyor. Yalı ve yalı daireleri olağanda sessiz sedasız el değiştiriyor ve yılda en 2-3 yalı ya da yalı dairesi fakat satılıyor. Pandemi devriyle birlikte yalılara ilgi gitgide artıyor. Son 1.5 yılda satılan yalı ve yalı dairelerinin sayısı 30’u geçmiş durumda. Sayıların yıl sonuna kadar 40’ı bulması bekleniyor. Bu sayılar ise son 20 yılda yapılan satıştan daha fazla.

GÜNEŞ AÇISI KIYMETLİ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Satılık yalı ve yalı dairelerin sayısı 55’i bulurken, koronavirüs tedbirlerinin de tesiriyle en çok büyük bahçeli, büyük rıhtımlı ve bol güneş alan yalılar tercih ediliyor. Güneş açısına bilhassa değer veriliyor. Boğaz’ın Avrupa Yakası sabah güneşini çok güzel alırken, Anadolu Yakası ise akşam güneşini çok daha güzel alıyor. Yalıların güneş görmesi ayrıyeten deniz tesiri nedeniyle binada oluşabilecek rutubeti önlemek ismine değer arz ediyor.

KİRALIK BULMAK İMKANSIZ

Corona virüs sürecinde görünümleri, bahçeleri, balkonları nedeniyle İstanbul Boğazı’nın incisi yalılara ve yalı dairelerine talep önemli oranda arttı.  En çok geniş bahçeli ve rıhtımlı yalılara talep gelirken, fiyatlarda yükselişe geçti. Satılık yalı ve yalı dairelerinin fiyatları 20 milyon ile 750 milyon TL ortasında değişiyor. Kiralık yalı dairelerinin fiyatları pandemi öncesinde 35-40 bin TL’yken bugün çok rahat 60-65 bin TL’ye kiralanıyor. Yalı kiraları ise 150-160 bin TL’den başlarken, şu anda 200-250 bin TL’ye kadar çıkmış durumda. Bu fiyatlara karşılık kiralık bir yalı ya da yalı dairesi bulmak ise neredeyse imkansız durumda.

Yalı ya da yalı dairesinde yaşamak isteyenlerin, bu gayrimenkullerin durumlarıyla ilgili Anıtlar Heyeti ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden bilgi almaları gerekiyor. Yalıların eski eser, iskan, imar durumlarının kesinlikle araştırılması gerektiği belirtiliyor.

EN KIYMETLİ BÖLGELER

Anadolu Yakası’nda Vaniköy, Kandilli, Anadolu Hisarı, Avrupa Yakası’nda ise Yeniköy ve Bebek en değerli semtler. Çengelköy ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü bir gerdanlık üzere gören görünümüyle ilgi çeken bölgeler ortasından yer alıyor.

Yalı emlakçısı Sinem Ayıkcan Yılmaz, “Pandemiyle birlikte son 1.5 – 2 yıldır inanılmaz bir talep artışı var. Bilhassa bahçeli, büyük bahçeli, teraslı, balkonlu yalı ve yalı dairelerine çok önemli bir talep var. Şu anda da Çengelköy’deyiz  eski eser bir yalı olan Baha Beyefendi Yalısı’ndayız. Pozisyon olarak Boğaz’ın en hoş noktalarından bir tanesi. Zira köprüyü gerdan üzere görüyor, tam karşımızda Halide Hanım Korusu, art tarafta Vahdettin Köşkü ve köprünün altında eski İstanbul çok hoş gerdan üzere karşımızda duruyor. Pandeminin başından bugüne kadar satılan yalı ve yalı dairelerinin toplam sayısı son 20 yılın satışıyla neredeyse eşit durumda. Aşağı üst 35 tane yalı ve yalı dairesi satıldı ancak inanılmaz bir talep var, ağır bir ilgi var. Sene sonun kadar satışlar 40’ı geçer diye düşünüyoruz. Pandemi periyodu de olsa yalının pozisyonu çok çok kıymetlidir zira en büyük bedeli lokasyon belirliyor. Ondan sonra arsa açınız. Denize olan cephesi daha geniş olan yalılar her vakit çok daha değerlidir. Yalısı olan insanın kesinlikle teknesi oluyor, tekne ile ulaşımını sağlamak istiyor. Onun dışında tarihi yapıtsa tescilli olması çok kıymetli, alırken kesinlikle Anıtlar Kurulu’na, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne kesinlikle gidip bakılması gerekiyor. Yasallık çok çok önemli” dedi.

“NEREDEYSE KİRALIK KALMADI”

Yılmaz, yalnızca satılık yalı olarak 50-55 tane yalının şu anda alıcılarını beklediğini belirterek, “Yalı dairelerini de işin içine katarsanız bu sayı 65’i biraz aşıyor. Pandemi devrinde ne yalı, ne de yalı dairesi neredeyse kiralık kalmadı diyebilirim. Kiralar inanılmaz arttı esasen, yaklaşık 2-3 katına çıkan kiralar var. Giren kiracı hiçbir biçimde çıkmak istemiyor. Eski kiracılarda çok önemli manada kira artırımı yaparak bulunduğu meskende yaşamayı tercih ediyor. Pandemi öncesi aşağı üst 35-40 bin TL’ye verdiğimiz bir gayrimenkulü bugün çok rahat 60-65 bin TL’ye kiraya verebiliyorsunuz. Bu yalı dairesi için daha çok geçerli. Bahçeli, teraslı, 200-250 metrekare kullanım alanı olan dairelerden bahsediyorum. Kiralık yalı esasen çok çok az. İçindekiler neredeyse kıpırdamadı. Fakat çok fazla arayış var. Yalıların kiraları da 150-160 bin TL’den başlarken, şu anda 200-250 bin TL’ye başlangıç sayıları çıkmış durumda” diye konuştu.

“VANİKÖY, KANDİLLİ, YENİKÖY VE BEBEK EN PAHALI BÖLGELER”

Bir öbür emlakçı Uğur Ayhan ise yalı ve yalı dairelerinin ortalama fiyat aralıklarının 20 milyon ile 750 milyon TL ortasında değiştiğini belirterek, şunları söyledi: “Anadolu Yakası’nda Vaniköy, Kandilli, Anadolu Hisarı, Avrupa Yakası’nda ise Yeniköy ve Bebek en kıymetli semtler olarak biliniyor. Son periyotta pandeminin de artmasıyla birlikte insanların daha çok hava alabilecekleri, bahçeye çıkabilecekleri gayrimenkul tipleri ehemmiyet arz ediyor. Buna da en güzel yanıt veren gayrimenkul tipi yalı ve yalı dairesi. Son periyotta çok önemli bir hareketlilik var. Son devirde 30’u aşkın yalı ve yalı dairesi satışı cerayan etti. Bu da son 20 yıla denk gelen bir sayı. Yani önemli bir hareketlilik olduğunu gözlemliyoruz. Daha çok yerli yalı ve yalı dairesi alıyor. Fakat yabancıların da önemli bir ilgisi var, onlar daha çok bitmiş, onarım gerektirmeyen, bir an evvel oturabilecekleri gayrimenkule yöneldikleri için yalılarda biraz daha tereddütteler. Yalıların semti çok değerli yani nerede olduğu, büyüklüğü çok kıymetli. Güneş açısı ve rıhtım uzunluğu çok değerli. Yasal bir sorunu olup olmaması kıymetli. Bu bir eski eser olabilir, kagir yapı olabilir, iskanlı mı, değil mi? Bunların çok önemli olarak araştırılması gerekiyor.” (DHA)

Yorum Yap