FED ENFLASYON NEDENİ İLE FAİZLERİ ARTTIRMAYACAK

 FED ENFLASYON NEDENİ İLE FAİZLERİ ARTTIRMAYACAK

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, bankanın istihdam piyasasının “geniş ve kapsayıcı” biçimde toparlanmasını sağlamayı hedeflediğini tekrar söz etti ve faizlerin yalnızca enflasyonun yükseleceği telaşlarına bağlı olarak yükseltmeyeceğini söz etti.

ABD Temsilciler Meclisi komitesine hitaben konuşan Powell, “Enflasyonda meydana gelebilecek muhtemel bir artıştan telaş ettiğimiz için faiz oranlarını önleyici bir adım olarak artırmayacağız. Gerçek enflasyon ve öteki dengesizliklerin ispatlarını görene kadar bekleyeceğiz” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

CUMHURİYETÇİ ÜYELERDEN TENKİT

ABD’de tüketici enflasyonu fiyatlarda yaşanan son artışlarla birlikte 13 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Enflasyonun denetimden çıktığını savunan komitenin Cumhuriyetçi üyeleri, buna ispat olarak ek ve ikinci el otomobillerdeki fiyat artışlarını grafiklerle detaylandırdılar.

Cumhuriyetçi Parti Ohio temsilcilerinden Jim Jordan “Hem sistemsiz bir istihdam hem de yüksek enflasyona sahibiz, bu bir yerde meseleye yol açacak” dedi.

Cumhuriyetçilerin sorularına karşılık veren Powell, enflasyonda son aylarda görüşen yükselişin “sıkı ekonomik şartların bir sonucu” olmadığını ve faiz artırımı gerektirmediğini tabir etti. Powell, iktisadın salgının tesirlerinden çıkmasıyla eser ve hizmetlere yönelik talebin artması ve bu talebin karşılanması esnasında yaşanan darboğazın “kusursuz bir fırtına” yarattığına dikkat çekti.

Powell fiyatlar üzerindeki baskının vakitle, kendi kendine azalacağını söyledi. (REUTERS)

Yorum Yap