Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: ‘4’üncü dalga mümkün’

 Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: ‘4’üncü dalga mümkün’

BioNTech’in kurucu ortağı Uğur Şahin, corona virüsü varyantları ile birlikte artan olay sayılarının 4’üncü dalgaya neden olabileceğini söyledi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da 4’üncü dalganın mümkün olduğunu söyledi.

Ceyhan, “Siz yüzde 70-75 aşılamaya ulaşmadığınız sürece 4’üncü dalgayı yaşarsınız. Ancak bu insanları çok telaşlandırmasın. Bu dalganın yüksekliği, genişliği büsbütün bizim elimizde. Bu çok yüksek sayılarla giden 3’üncü dalgadaki üzere bir dalga mı olacak, yoksa yalnızca hafif bir hadise artışı ile giden bir dalga mı olacak, bunu belirleyecek ana faktör bizim alacağımız önlemler” diye konuştu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘DELTA VARYANTINA BAĞLI OLAY ARTIŞI OLABİLİR’

Prof. Dr. Ceyhan, tatil döneminde yaşanan hareketliliğin 4’üncü dalgaya tesirini de kıymetlendirerek, “Aşılamada son maksada ulaşana kadar ‘şu kadar yaptık’, ‘dünyada şu sıradayız’ çok fazla kıymetli değil salgın denetiminde. Benim temel beklediğim bilgi Delta varyantının Türkiye’de kaç olay olduğu. Bu sorunu yaşayan, yeni yeni olay artışları ile karşılaşan ülkelerde temel olarak Delta varyantı artmaya başladı” biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Ceyhan şöyle devam etti:

“Örneğin İngiltere’de hadise sayısı 2 binlerdeyken hafif bir gevşeme ile 11 bine çıktı ve bunların neredeyse tamamı Delta varyantı. ABD’nin birtakım eyaletleri, Fransa’da birçok yerde hadise artışları başladı. Bu olağan kalabalıklaşmanın artacağı sonbaharda daha besbelli hale gelecek. O vakte kadar sizin toplumun yüzde 40-50’sini aşılamanız yetmiyor. O periyoda kadar yüzde 70-75’e çıkamazsak, çıkmak sahiden çok güç, bir de Delta varyantı oranımıza bağlı olarak hadise artışı yaşayabiliriz. Bakanlık şu anda Delta varyantı ne kadar, son devir olayların yüzde kaçı Delta olayı ile alakalı, bunu açıklarsa şayet biz de çok daha hakikat öngörülerde bulunabiliriz.”

‘4’ÜNCÜ ARTIŞ PERİYODUNU YAŞAMAMIZ KAÇINILMAZ HALE GELİR’

Prof. Dr. Ceyhan, 4’üncü dalga için kıymetli olanlara değinerek, “Birinci değerli olan Delta varyantı. İkinci kıymetli olan yaza aldanıp tedbirlerin birçoğunu ortadan kaldırmak. Bunu çok denetimsiz yaparsanız sonra toparlaması da güç olur. Burada birçok durumda beşerler rahatladığını, bu işin bittiğini düşünüyor. Bu tip telaffuzlardan biraz kaçınmak lazım. Hazır hadiseleri 5 bine indirmişken, elimizde de aşı var, temininde de zahmet yokken, şu kalan süreyi önlemler ile dişimizi sıkarak geçirirsek en az zayiat ile salgından kurtulmuş oluruz.

Şimdi aşıya hassaslığının açıklanan sayılar kadar olup olmadığından emin olmadığımız bir Delta varyantı problemi var. Aşıya hassaslık çok kıymetli; zira İngiltere yüzde 55’ler civarında iki doz aşılamaya karşın önemli bir artış yaşıyor. Yüzde 70-75’e varmadan, ‘bunun tesirini 20-30 binde görürüz’ açıklamalarının altı boş aslında. Münasebetiyle sonbaharda şayet aşılamada o noktaya ulaşamazsak, bilhassa yaz aylarında tedbirleri gevşetirsek sonbaharda 4’üncü artış periyodunu yaşamamız kaçınılmaz hale gelir” tabirini kullandı.

‘TEDBİRLER DENETİMLİ KALDIRILMALI’

Ceyhan, 4’üncü dalgaya karşı bilhassa iki şeyin yapılması gerektiğini tabir ederek şunları kaydetti: “Aşılamayı mümkün olduğu kadar kısa müddette tamamlamamız lazım; zira aşılamada yüzde 30-35’lere çıkmanız dalgayı çok engellemiyor. Tıpkı anda sizin bir taraftan da önlemlere dikkat etmeniz, tedbirlerin aniden değil, denetimli formda kaldırılması, vatandaşların da önlemlere ‘artık bu iş bitti’ diyene kadar uyması lazım.”
(DHA)

Yorum Yap