Prof. Dr. Naci Görür: Bilindiği üzere büyük bir zelzele bekliyoruz, zahmetli bölge

 Prof. Dr. Naci Görür: Bilindiği üzere büyük bir zelzele bekliyoruz, zahmetli bölge

AFAD datalarına nazaran, Bingöl’ün Kiğı ilçesinde saat 21:28’de büyük bir zelzele meydana geldi. 5.2 büyüklüğündeki zelzele, yerin 15.51 kilometre derinliğinde oldu.

KANDİLLİ: 5.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kandilli Rasathanesi ise zelzelenin Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde olduğunu aktardı. Kandilli’nin datalarına nazaran, 5.3 büyüklüğündeki sarsıntı yerin 4.6 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

UZMANLAR SARSINTISI KIYMETLENDİRDİ

Uzmanlar, meydana gelen sarsıntı sonrası açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür: Karakoçan/Kuşbayırı (Elazığ-Bingöl) yöresinde 5,3 büyüklüğünde sarsıntı oldu. Zelzele DAF’ın Karlıova-Bingöl zonunda fakat Karlıova segmanının batısında Kaynarpınar-Kuşbayırı ortasında. Bilindiği üzere, Karlıova segmanında büyük bir zelzele bekliyoruz. Düşünceli bölge.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Elazığ Karakoçan dolayında M5.3 büyüklüğünde zelzele. Geniş bir alanda hissedilmiş. DAF ya da KAF üzerinde değil. Zelzele sağ-yanal atımlı Karakoçan Fayı üzerinde. Karakoçan yerleşim alanı alüvyon düzlüğü üzerinde olduğundan sarsıntıyı fazla hissetmesi olağan.

Prof. Dr. Ahmet Ercan: 21.28’de 4,6 km derinde K45D Doğu Anadolu Kırığı ile doğu-batı Bingöl Karakoçan, Sancak Uzunpınar kırığı kavşağında, 6 saniye sürdü. Kırsal berbat konutlar dışında büyük yıkım yapmaz. Son sarsıntı 2010’da M6,0’dır. Gerisinden büyük zelzele gelirse şaşırırım. Bingöl-Karakoçan-Kiği-Elmalı dörtgeni sarsıntıların koşu alanıdır. Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ile Sancak-Uzunpınar çevrili bir dörgen Türkiye’nin en hassas, en gergin alandır. DAK-KAK ile keşişmiştir. Burası yüksek çekincelidir. M5,3 ile kolay atlatılmıştır.

Yorum Yap