PSİKOTEKNİK TESTİ 30 HAZİRAN’DAN İTİBAREN MECBURİ HALE GELİYOR.

 PSİKOTEKNİK TESTİ 30 HAZİRAN’DAN İTİBAREN MECBURİ HALE GELİYOR.

İnsan ögesinden kaynaklı trafik kazalarını asgariye düşürmek, şoförün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza ve sürat denetimi üzere durumlarda davranış ve reaksiyonlarını ölçmek için uygulanılan psikoteknik testi, 30 Hazirandan itibaren ticarî araç şoförlerine mecburi hâle geliyor. Türkiye’de trafik kazalarının yüzde 96’sının şoför yanlışından kaynaklı olması, psikoteknik testinin ne kadar değerli olduğunu bir kere daha gözleri önüne getirdi.

12 FARKLI TEST UYGULANIYOR

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Türkiye’de psikoteknik merkezlerinin 15 yıldır faaliyette olduğunu belirten Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Lideri Cengizhan Kutlu, “Sürücülerin refleksini, algısını ve karar verme kabiliyetini ölçerek, riskli şoförleri tespit etmek ve bu sayede insan kaynaklı meydana gelen trafik kazalarını asgariye indirmek için uygulanan psikoteknik testi 30 Haziran 2021 itibariyle ticarî araç şoförlerine mecburi hâle getirildi.

Son vakitlerde artan trafik kazalarının önüne geçmek için genelge yayınlayan İçişleri Bakanlığı, 1 Temmuz 2021 itibariyle psikoteknik dokümanı olmayan şoförlere 1181 lira ceza kesecek. Psikoteknik raporları, refleks, algı ve muhakeme üzere testleri ölçmektedir. 1,5 saatlik test sırasında bu müddet içerisinde daima dikkat testi, muhakeme testi, uyum testi, seçici dikkat testi, sürat aralık kestirim testi, çarpışma iddia testi, görsel algı bellek testi, kişilik testi, görsel süreklilik testi, çevresel görsel görüş testi, reaksiyon suratı testi ve trafiğe ait görüş testi olmak üzere 12 farklı test uygulanarak riskli şoförleri tespit edip, bu riskli şoförleri trafikten uzaklaştırıp kazaları azaltmak hedefleniyor” dedi.

“TRAFİK KAZALARININ YÜZDE 10 AZALMASINI BEKLİYORUZ”

Bütün ticarî araç kullanıcılarının Türkiye’nin 847 noktasında yer alan merkezlere 1 Temmuz tarihine kadar bu belgeyi almak için sabah 08.00 ile 23.00’a kadar gidebileceklerini söz eden Kutlu, “Aldıkları kıymetlendirme sonucu, psikiyatri hekiminin onayından sonra e-nabız rapora düşecektir. 01 Ocak tarihinden evvel rapor alan şoförlerin kesinlikle e-nabız uygulamalarından rapor sonuçlarını denetim etmelerini istiyoruz. Bu tarihten sonra alanlar ise, kesinlikle e-devlet üzerinden raporlarının denetim etmeliler. Bu rapor için yalnızca servis, şehirlerarası otobüs, toplu taşıma değil, taksi, şirket üzere, hatta herkesin bu testte tabi tutulması gerekiyor. Toplumsal hassasiyetimizi arttırmamız gerekiyor. Ticarî araç şoförlerinin bu raporu almasının akabinde bir yılda Türkiye genelinde trafik kazalarının yüzde 10 üzere bir azalmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“200 LİRAYA 5 YILLIK RAPOR ALINIYOR”

Yalnızca ticarî araç kullanıcılarının psikoteknik raporu almasının yetmediğini belirten Kutlu, “Oto denetimi de vatandaşların yapmasını istiyoruz. Bu manada 3 Eylül 2021 tarihinde tüm servis sürücüleri mesleksel yeterlilik evrakı almaları da zarurî hâle geliyor. Bu raporu almadan evvel ise psikoteknik raporu alma mecburiyeti var. Ticarî araç kullanıcılarının 1 Temmuz 2021 tarihine kadar psikoteknik raporu almalarını istiyoruz.

Psikoteknik merkezlerimize gelen şoförlerin düzgün bir biçimde dinlenmelerini, o biçimde gelmelerini istiyoruz. Gelmeden evvel burada beklememeleri için kesinlikle randevu almaları gerekiyor. Psikoteknik kıymetlendirme raporu, insanların korkacağı üzere 10 bin lira değil. Yalnızca 200 liraya 5 yıllık rapor alınıyor. Yıllık 40, aylık ise 3,5 liraya tekabül ediyor. Bu meblağın insan sıhhatinden daha kıymetli olduğunu düşünmüyoruz. Bizler hem kendi hayatını ve karşı tarafın da hayatını riske atmamış olacağız. Hiçbir şey candan değerli değildir” biçiminde konuştu.

“KAZALARDA İNSAN ÖGESİ YÜZDE 96,7”

Yapılan araştırmaya nazaran, trafik kazalarının yüzde 45’inin karar verme, yüzde 40’nın kabiliyet ve algılama, yüzde 13’ünün ise kritik refleksten kaynaklandığını anlatan Kutlu, “Bizler şoför kurslarına kayıt olmadan evvel psikoteknik kıymetlendirme testinin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Hastane raporundan bu raporun daha değerli olduğunu düşünüyoruz. Zira insan ögesi trafik kazalarında yüzde 96.7’dir. Biz bu oranı ne kadar indirebilirsek, trafik kazaları da o kadar azalacak ve can ile mal kaybı yaşanmayacaktır. Anne ve babalar çocuklarını şoför kurslarına yazdırmadan evvel kesinlikle psikoteknik testine gitmelerini sağlasın” dedi. (İHA)

Yorum Yap