Pürüzleri aştı, kültür sanatta fark yarattı

 Pürüzleri aştı, kültür sanatta fark yarattı

2009 yılından bu yana toplumsal gelişmeye katkıda bulunan şahısların öykülerini görünür kılmak ve topluma ilham vermek için çalışan Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı “Fark Yarat Hayatlar Değişsin” sloganıyla yoluna devam ediyor. Bu sene 200 Fark Yaratana ulaşan programın yeni seçilen 5 Fark Yaratanı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı’nın iştiraki ile Cüneyt Özdemir’in YouTube hesabında gerçekleşen yayında tüm Türkiye ile paylaşıldı.

“TOPLUMA İLHAM KAYNAĞI”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Programın, bireyleri fark yaratmaları için teşvik ettiğini ve topluma ilham kaynağı olduğunu belirten Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, “Fark Yaratanlar Programı’nın 12. yılında Bu Köyde Herkes Atlet, Erişilebilir Her Şey, Onaranlar Kulübü, Stellar Lab ve Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi projelerini desteklemekten memnunluk duyuyoruz” diye konuştu. Güler Sabancı, Sabancı Vakfı’nın 5 yeni Fark Yaratanı’na çalışmalarını geliştirebilmeleri için gereksinim duydukları alanlarda eğitim, atölye ve mentörlük takviyesi sağlandığını da kelamlarına ekledi.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı

İŞTE SIRADIŞI HİKAYE

Bu dönemin kültür sanat alanında ilham veren, fark yaratan ismi Gamze Elibol oldu. 1.5 yaşında geçirdiği çocuk felci sebebiyle tekerlekli sandalye kullanıcısı olan Gamze Elibol, fizikî farklılığı sebebiyle Hoş Sanatlar Fakültesi Tiyatro Kısmı’na kabul edilmediğini öğrenince 2002 yılında Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi’ni (TEKSEM) kurdu. TEKSEM, engelli bireylere özgürce sanata dahil olabilecekleri bir ortam sağlıyor. Profesyonel dansçı, tiyatro müellifi ve oyuncu olan Elibol, birebir vakitte Manisiz Amazonlar isimli toplumsal teşebbüsü ile 120’den fazla kız çocuğunun eğitim ve medikal gereksinimlerini karşılarken birebir vakitte 35 engelli çocuğu olan bayana da iş imkanı sunuyor.

Yorum Yap