RAKİPLERİ BİRER BİRER TEBRİK ETTİ: İRAN’DA ZAFER İBRAHİM REİSİ’NİN

 RAKİPLERİ BİRER BİRER TEBRİK ETTİ: İRAN’DA ZAFER İBRAHİM REİSİ’NİN

İran’da halk dün 8. Cumhurbaşkanı’nı seçmek için sandık başına giderken, resmi olmayan sonuçlara nazaran zafere ulaşan isim belirli oldu.

Muhafazakar bölümün desteklediği ve seçimlerden evvel favori gösterilen İbrahim Reisi rakiplerini geride bırakmayı başardı. Seçime giren adaylar da yenilgiyi kabul ederken, eski Merkez Bankası Lideri Abdolnasser Hemmati, “Dini önder Ayetullah Ali Hamaney’in liderliği altındaki yeni idareniz umarım İran’ı gururlu, refah içinde yaşanabilir bir yer haline getirir” açıklamasını yaptı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘OYLARI KİMİN ALDIĞI AÇIK’

İran’da iki kere üst üste bu vazifeye seçildiği için tekrar aday olamayan mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Manevî de açıklamada bulundu. İsim vermeden ‘seçilmiş cumhurbaşkanı’nı tebrik eden Manevî, “Henüz resmi olarak açıklanmadığı için resmi tebriklerimi sonraya bırakıyorum. Lakin oyları kimin aldığı çok açık” tabirlerini kullandı.

SEÇMENLERİN YARISI SANDIĞA GİTTİ

İran devlet televizyonunun aktardığına nazaran ülkedeki 59 milyon seçmenin 28 milyondan fazlası sandığa giderek oy kullandı. Reisi’nin sayımı devam eden oyların 17.8 milyonunu aldığı belirtiliyor.

Resmi sonuçların akabinde Ruhani’den vazifesi devralacak olan Reisi, 4 yıl mühletle İran Cumhurbaşkanı olacak.

Yorum Yap