Rant uğruna doğal limandaki iskeleleri söktüler, balıkçılar açıkta kaldı

 Rant uğruna doğal limandaki iskeleleri söktüler, balıkçılar açıkta kaldı

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Meşelik Köyü sonları içerisinde cennet ormanlarla kaplı doğal liman niteliğindeki Kuyucak Koyu’nda 20 küçük balıkçının bağlama yaptığı küçük ahşap iskeleler bugün Güllük liman Başkanlığı’nın talimatı, kıyı güvenlik, jandarma, zabıta takımlarının kontrolünde iş makinaları ile sökülerek kaldırıldı.

BALIKÇILAR ÇOK SERT REAKSİYON GÖSTERDİ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Yaklaşık 50 jandarma, kıyı güvenlik botları, 10 zabıta grubu ile beş yıldızlı lüks turistik tesisin bulunduğu Kuyucak Koyu’na gelen takımlar iş makinaları ile iskeleleri sökmeden evvel balıkçıların teknelerini çözerek denize açılmasını isteyince gerginlik yaşandı.

Evli ve iki çocuk babası 57 yaşındaki Osman Ünal “Yıllardır ekmeğimizi bu koydan kazanırız. Burası küçük balıkçılar için doğal bir liman. Kimseye bir ziyanımız yok. Pandemi periyodundan çıktık. 4-5 ay para kazanalım diyeceğimiz sırada Teknelerimizin bağlı bulunduğu Güllük Liman Başkanlığı bize rastgele bir tebligat yapmadan, yer göstermeden, nedenini açıklamadan 5 gün içinde tekneleri kaldıracaksınız buradan dedi. Bir iki arkadaşa teknelerinizi çekin diye tebligat yapmışlar. O kadar. Biz bu tekneleri nereye götüreceğiz, sırtımıza alıp konutumuza mi götüreceğiz. Ayrıyeten bağlama yeri olmazsa bu tekneler denizin ortasında açıkta nasıl kalacak. Kimi balıkçılar olta balıkçılığı yapıyor müşteri tekneye nasıl inecek nasıl binecek. Küçük balıkçının ekmeği ile bu türlü oynanır mı? Hakkımızı türel yollardan elbette ayarlayacağız, fakat oldu bittiye getirerek iskeleleri sökmeye başladılar, bir fırtınada tekneler ne olacak, ziyanımızı kim karşılayacak, biz bu memleketin vatandaşı halkı değil miyiz, burada dönen rant oyunlarını konuşmak istemiyoruz zira herkes biliyor. Burasını köyümüzün balıkçıları asırlardır doğal liman olarak kullanıyor. Rantçıların gözü küçük balıkçının teknelerini bağladığı 100 metrelik alanda” diye konuştu.

BALIKÇILAR ŞAŞKINLIKLA DENİZİN ORTASINDA BEKLEDİ

İş makinaları ile iskeleler sökülürken tekneleri ziyan görmemesi için iplerini çözen balıkçıların beş yıldızlı turistik tesisin bulunduğu koyun ortasına demirlemek zorunda kaldı.

Yaklaşık 100 metrelik alanda bulunan 20’ye yakın 2-3 metre uzunluğundaki tekne bağlama iskeleleri iş makinaları ile söküldü. Balıkçılar haklarını hukuksal taraftan arayacaklarını belirtirken denizin ortasına demir atarak bekleyişlerini sürdürdükleri görüldü.

Yorum Yap