Rıdvan Dilmen – Ahmet Çakar davasında karar verildi

 Rıdvan Dilmen – Ahmet Çakar davasında karar verildi

Eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen’in eski hakem ve yorumcu Ahmet Çakar’dan şikayetçi olmasıyla görülen davada karar birinci celseden çıktı.

İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Ahmet Çakar ve taraf avukatları hazır bulundu. Ahmet Çakar savunmasında “Atılı kabahati kabul etmiyorum. İddianamede geçen paylaşımı ben Rıdvan Dilmen’i kastederek yazmadım. Rıdvan ile 40 arkadaşız, hata tarihinden 3 ay kadar evvel ortamızda bir tartışma yaşanmıştı. Aramız biraz bozuktu, fakat ben bu yazıda onu kastetmedim. Ben bu paylaşımı eski ABD Lideri Trump için yazmıştım. Beraatımı istiyorum” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Rıdvan Dilmen’in avukatı ise şikayetlerinin devam ettiğini ve müvekkilinin corona nedeniyle duruşmaya katılamadığını tabir etti. Birinci celsede kararını açıklayan mahkeme, Ahmet Çakar’ın atılı kabahatten beraatine karar verdi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, kuşkulu Ahmet Çakar’ın, toplumsal medya hesabından 30 Kasım 2020’de eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen’e yönelik ‘İblis için sıkıntı günler başlıyor’ diye paylaşımda bulunduğu öne sürülmüştü. İddianamede, Ahmet Çakar’ın tabirinde paylaşımı kendisinin yaptığını, iblis yakıştırmasını Rıdvan Dilmen için yapmadığını, yapmış olduğu paylaşımda isim belirtmediğini, dünya siyasetinde yabancı bir ülkenin önderine corona virüs salgını ile alakalı eleştirel olarak belirtmiş olduğu yakıştırma olduğunu, iblis yakıştırmasının Rıdvan Dilmen’in neden üzerine alındığını şaşkınlıkla karşıladığını beyan ettiği belirtilmişti.

İddianamede, kuşkulu Çakar’ın müşteki Dilmen’e söylediği kelamların Dilmen’in onur, gurur ve saygınlığını rencide edici boyutta olduğu, bu bağlamda hakaret kabahatinin yasal ögelerinin oluştuğu yazılmıştı. Paylaşımın toplumsal medya üzerinden yapılması nedeniyle aleniyet ögesinin oluştuğunun belirtildiği iddianamede, Çakar ile Dilmen ortasında uzlaşmanın sağlanamadığı vurgulanmıştı.

Çakar’ın ‘Hakaret’ kabahatinden 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapsinin talep edilmişti.

Yorum Yap