Rusya’da Delta mutasyonu süratle yayılıyor

 Rusya’da Delta mutasyonu süratle yayılıyor

Rusya’da corona virüsü salgınında günlük hadise sayısında keskin bir artış yaşanıyor. Her geçen gün artan olaylar nedeniyle başta Moskova olmak üzere ülkenin çabucak hemen tüm bölgelerinde önlemler arttırılırken, olaylarda düşüş kaydedilemiyor.

Rusya Corona Virüsle Çaba Merkezi tarafından yapılan açıklamaya nazaran ülke genelinde son 24 saatte 17 bin 906 corona virüsü hadisesi tespit edildi, toplam hadise sayısı 5 milyon 299 bin 215’e ulaştı. Son 24 saatte 466 kişinin de virüse yenik düşmesiyle toplam can kaybı sayısı 128 bin 911’e yükseldi. Son 24 saatte 10 bin 684 kişi güzelleşirken, güzelleşenlerin sayısı da günlük yeni olay sayısının altında kaldı. Moskova son 24 saatte 9 bin 120 ile en çok olay görülen kent olurken, onu 966 olay ile St. Petersburg izledi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

SÜRATLE YAYILIYOR

Rusya’da olaylarda artış görülmesinin temel nedeni, corona virüsü mutasyonlarına bağlanıyor. Rusya İnsan Sıhhati ve Tüketici Haklarını Muhafaza Kurumu (Rospotrebnadzor) Lideri Anna Popova dün akşam Rus basınına yaptığı açıklamada, ülkede olaylardaki artışların nedeninin farklı çeşitteki mutasyonların yayılması olduğunu belirterek, “Salgında dünya genelinde 4 önemli mutasyonla karşı karşıyayız. Bunlar Alfa (İngiliz), Beta (Güney Afrika), Gama (Brezilya) ve Delta (Hindistan). Delta mutasyonunun Rusya’da süratle yayılmaya başladığını tespit ettik” dedi. Popova, “2 Haziran’dan itibaren bu mutasyon süratle yayılarak 13 bin şahsa bulaştı. Rehavete kapılan genç kuşak, buna yol açmış olabilir” formunda konuştu.

SIHHAT UZMANLARININ GÜNDEMİ “TAM KAPANMA”

Moskova Belediye Lideri Sergey Sobyanin ise olayların en ağır olarak görüldüğü Moskova’da önlemlerin sıkılaştırıldığını açıkladı. Sobyanin toplumsal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Moskova’da en çok birinci olarak Hindistan’da ortaya çıkan Delta mutasyonunun tesirli olduğunu ve hadiselerin yüzde 89.3’ünün Delta mutasyonundan oluştuğunu belirtti.

Alınan yeni tedbirlere nazaran başta Moskova olmak üzere birçok kentte restoran, alışveriş merkezi, kafeler ve tüm kapalı alanların faaliyetlerini durdurmasına karar verildi. Rus uzmanlar, ülke genelinde tam kapanmanın uygulanması istikametinde karar alınmasını talep ediyor.

Yorum Yap