Samsunspor’da Yüksel Yıldırım inanç tazeledi

 Samsunspor’da Yüksel Yıldırım inanç tazeledi

Karacan’ın akabinde kelam alan Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, Divan Heyeti tarafından hazırlanan faaliyet raporunu eleştirdi. 2022 yılı baharında Samsunspor’un Muhteşem Lig’e çıkacağına inandığını belirten Lider Demir, “Biz de Büyükşehir Belediye idaresi olarak 20 yıldır siyasette ben Samsun’a hizmet ediyorum. Samsunspor ile ilgili yapabilecek olduğumuz neyse geçmişte yapılmıştır, geçen sene de yaptık bundan sonra da yapma noktasındayız. Lakin lakin bir Büyükşehir Belediyesi’nin yapabilecek olduğunun fazlası istendiğinde orada yokuz. Bunu biz sayın liderle, dernek liderimizle idareyle her vakit konuşuyoruz. Arkadaşlar bu üzere spor tertiplerinin bir kısım kentlerde bakın bilhassa mahallî ve genel siyasete alet edilmemesine bilhassa dernek yöneticilerinin, kulüp yöneticilerinin azami dikkat etmesi gerekiyor. Burası çok kıymetli. İşin gereğini yapma noktasında geleceğe yürüme noktasındayız. Samsun bu mevzuda Elhamdülillah hiçbir eksiği yok. Bundan sonra da olmaz. Olmayacaktır da” dedi.

“Divan şurasının hazırladığı bu faaliyet raporunu kabul etmiyoruz”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Divan Konseyi tarafından hazırlanan faaliyet raporu içerisinde kendisine ve Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik tenkitlere de karşılık veren Lider Demir şunları söyledi:

“Samsunspor Muhteşem Lig’e kimin vaktinde çıktı? Erkut Tutu idaresindeki beşerler burada, niçin tabir etmiyorsunuz. Niçin konuşmuyorsunuz. Divan Heyeti’nin hazırladığı bu faaliyet raporunu kabul etmiyoruz. Bu biçimde hareket etmekle Samsunspor’a hizmet etmiyorsunuz. Divan Heyeti Lideri Sadi Subaşı’na durumu anlattık. Samsunspor asla bir kısım insanların his ve kanılarına alet edilemez. Samsunspor’un 20 Ocak 1989 yılında hayatını kaybeden futbol şehitleri için anıt kaç yıldır yapılmıyordu. Biz bunu Millet Bahçesi içerisine yaptık. Bir teşekkür beklemiyoruz, bunu desinler diye yapmadık. Sorumluluğumuz onu gerektirdiği için yaptık. Çiğ yemedik ki karnımız ağrısınız.”

Kulübün eski lideri İsmail Uyanık genel şurada kelam alarak, mevcut lider Yüksel Yıldırım’a yapılan güzel işler için teşekkür edip, birtakım tenkitlerde bulundu. Basketbol Kulübü, dernek işleyişi hakkında konuşan Uyanık, Yüksel Yıldırım’a mali hususlarda sorular sorup, herkesin izleyeceği bir ortamda karşılıklı konuşmaya davet etti. Uyanık, dernek borçlarının A. Ş. tarafından ödenip, ödenmediğini de sordu.

“Ben bu kent için hizmet yapmaya geldim”

Kimi üyelerin konuşmasının akabinde kelam alan Samsunspor Kulübü Derneği Lideri Yüksel Yıldırım, “Siz istifa ettiğinizde 500 bin TL basketbol grubunun borcu vardı. Oyunculara borçlar vardı. Daha sonra karar verdik ve basketbolu da yönettik. Ben bu kent için hizmet yapmaya geldim. Samsun’da yalnızca futbol değil, dernekte 6 farklı branşta faaliyet gösteriyoruz. Bu kollarda muvaffakiyet sağlamamız biraz vakit alacak. Herkes beni varlıklı görüyor. Ben A.Ş. için bir kuruş para istemiyorum. Derneğe sahip çıkılması gerektiğini söylüyorum. Kimse para vermiyor, Yüksel Yıldırım cebinden veriyor. Ver ver nereye kadar. Bu işler bu türlü gitmez. Onun için sizden ricam kulübe, derneğe sahip çıkın. Yarın bugün ben burada olmayabilirim. Çok makus bir Kovid-19 süreci geçirdim. Vefattan döndüm. Bu derneğin sahipsiz kalmaması gerekiyor. Benim üzere bir varlıklı gelmeyebilir lakin bir mert yürek gelir siz de bunu desteklemek zorundasınız” tabirlerini kullandı.

“İsmail Uyanık, senin başkanlığın periyodunda çalışıp, sana hizmet ettim”

Lider Yıldırım Samsunspor’daki şirketleşmede İsmail Uyanık’ın büyük hissesi olduğunu aktararak, “Bütün Samsun teşekkürü size etti. Bunun yüzde kaç olduğu beni ilgilendirmiyor. Bunu ortamızda sonra konuştuk. Burada mevzuyu açma sebebin birilerine ileti vermek istiyorsan bu soruyu bana değil, senin şirketleşmesini isteyen arkadaşlara sorman lazım. Niçin 100’de yüzü onayladınız. Neden yüzde 99 değil? Sadi Subaşı bana ‘biz yüzde 90’ı istiyorduk’ ancak İsmail lider tutturdu biz de bir şey diyemedik. Kulüp kapanmak üzereydi’ dedi. Artık bunun karşılığı ben değilim. İsmail Uyanık, senin başkanlığın devrinde çalışıp, sana hizmet ettim. Geldiğimde idare hakkında makûs kelamlar söyleniyordu. Ben de bankadan 250 bin dolar borç aldım. O sene küme düşmek üzereydik, 7. bitirip İnter Toto kupasına gittik. İsmail Lider 7. bitirince, ‘Bu kadar sene başkanlık yaptım, beni takviyeyle ben bir sefer şampiyonluğa oynamak istiyorum’ dedi. Ben de destekledim. Veysel Bilen’i arayarak, 250 bin dolarlık krediyi 500 bin dolar yapmasını rica ettim. O da yaptı. Bu paralar benim adıma çekildi. 18 idare heyeti üyesi de bana kefil oldu. 1997’de İstanbul’a taşındım. Banka limitini 500 bin dolar biliyorum. Bütün evraklar TMSF’dedir. Çekilen paralarda 1 tane imzam yok. Paraları siz harcadınız. Sonra banka aradı limitin 2 milyon dolara çıktığını söyledi. Benim bundan haberim yok. Bu borç daha sonra 6,5 milyon dolara çıktı. Bankayla pazarlık yaptık ve Samsunspor’un borcunu Veysel Bilen’in takviyesi ile borcun 3,5 milyon dolarını silip, 3 milyon dolara indirdik. Geri kalan 3 milyon da 2,5 milyon dolara Cenk İşler’i Adanaspor’a sattık. 2 milyon bankaya verildi 500 kulüpte kaldı. Geri kalan da Cine5 temliği verdi. Bütün borçlar kapandı” açıklamasını yaptı.

“Borçların hiçbirini ödemedin bana hesap soruyorsun”

Lider Yıldırım açıklamasını şu tabirlerle tamamladı:

“Ben ve 18 arkadaş hacizden kurtulduk. Sen para almışsan parayı ödenek için alıyorsan ödememek için değil. Burada borçlara girersek bu işin içinden çıkamayız. Ben bu dernekte başkanlık yapmak istemedim. Sevdalısı da değilim. O kadar çok işim var bu kadar işin içinde İsmail Uyanık ile yola çıktım. Derneği değil futbolu kurtarmak için yola çıktık. Maalesef yürümedi ve yollarımızı ayırdık. Kendisi de dernekten istifa edip, kaidelerini koydu. Keşke bitirseydin bütün koşulları. Keşke Samsunspor alacaklarını toplasaydın, borçlarını kapatsaydın. Sen kapatsaydın. Zira şirketleştiren sensin. Bu borçları ödeme altına giren sensin. Hiçbirini ödemedin artık bana hesap soruyorsun. 1,5 sene iştirak yaptık. Kaç para ödedin? 1 TL para ödemeden gittin. Burada ayıp oluyor. Ben bu Samsun’a bedenimi koydum. Beni paracı yaptın. Artık para konuşmak istemiyorum. Beni paracı yapan birisi borcuna da sahip olur.”

Bu açıklamanın akabinde ayağa kalkarak kürsüye yanlışsız yürüyen İsmail Uyanık, “İstediğini konuş. Esasen her yerde konuşuyorsun” serzenişinde bulundu. Bu karşılıklı konuşmaların akabinde kimi üyeler divan başkanlığına reaksiyon göstererek olaylara müdahalede bulunmadığı konusunda seslerini yükseltiler. Divan şurası üyeleri ile birtakım kulüp üyeleri ortasında tartışma yaşandı.

Yeni idare

Konuşmaların akabinde tek adaylı liste işaret yöntemi oylandı. Yüksel Yıldırım, tekrar Samsunspor Kulübü Derneği Lideri oldu. Samsunspor İdare Şurası Asil Listesinde Yüksel Yıldırım’ın yanı sıra, Savaş Boyar, Fuat Katırcı, Onur Bıyıklı, Vennaz Akyol Haznedar, Kaya Aşçı, Zafer Erdoğan, Melis Kalkavan Erdoğan, Dilek Uslu, Ali Asal, Murat Alanyurt, Nadir Gür ve Rıfat Yılmaz yer aldı.

Seçimin akabinde teşekkür konuşması yapan Lider Yıldırım, Samsunspor’un başarısı için tüm güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.
Genel heyete ayrıyeten AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, MHP Samsun Vilayet Lideri, Abdullah Karapıçak, başka protokol üyeleri ve taraftarlar katıldı.

Yorum Yap