Sevindiren açıklama: Delta mutasyonuna karşı yaklaşık yüzde 90 tesirli

 Sevindiren açıklama: Delta mutasyonuna karşı yaklaşık yüzde 90 tesirli

Rusya’da, corona virüsü (Covid-19) ile çaba kapsamında Rus bilim insanları tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen Sputnik V, CoviVac ve EpiVacCorona aşıları uygulanmaya devam ederken, tüm aşılama ve önlemlere karşın Covid-19’un Delta mutasyonunun hadise ve can kaybı sayılarında artışa neden olması yetkilileri harekete geçirdi.

Dünyanın birinci tescilli aşısı olma özelliğini taşıyan Sputnik V aşısının geliştiricisi Gamaleya Enstitüsü’nün Yönetici Yardımcısı Denis Logunov yaptığı açıklamada, Sputnik V aşısının Covid-19’a karşı aktiflik oranının yüzde 92, Delta mutasyonuna karşı aktiflik oranının ise yüzde 90 dolaylarında olduğunu kaydetti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Logunov, “Delta mutasyonunda aşının tesirinde hafif bir azalma görüyoruz. Bu, Sputnik V aşısında yüzde 2,6 dolaylarında bir azalma. Bu oran, yabancı aşılarda 3 ile 5 oranları ortasında değişiyor. Aşının Delta mutasyonuna karşı aktiflik oranı yüzde 90 dolaylarında” sözlerini kullandı.

Ayrıyeten Logunov, enstitü olarak tüm dataları topladıklarını ve toplanan dataları istatistiksel olarak devletin sıhhat sistem data tabanına işlediklerini belirtti.

Yorum Yap