Sezgin Baran Korkmaz hakkında iki farklı iddianame

 Sezgin Baran Korkmaz hakkında iki farklı iddianame

ABD’deki Utah Federal Bölge Mahkemesi’nde aleyhine açılan davada hazırlanan birinci iddianamede sanık Korkmaz için iki farklı suçlamadan 25 yıla kadar mahpusu istendi. 27 gün sonra dava kayıtlara kapalılık kaydıyla giren ikinci iddianamede ise Korkmaz’a üç farklı cürüm isnat edilerek 225 yıla kadar mahpus cezası istendi.

ABD’deki dava evrakında, üzerinde hala saklılık kaydı olan bir dokümanda ise dava sanığı Korkmaz hakkında 10 Mart 2021 tarihinde yakalama buyruğu çıkartılarak kayıtlara girdiği görülüyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun haberine nazaran, Korkmaz ile ilgili hazırlanan birinci iddianameyle ilgili kapalılık kararı alındıktan sonra, 31 Mart tarihinde Utah Federal Bölge Mahkemesi hakimi Tena Campbell’a bildiriliyor. Utah Yüksek Yargıçlar Heyeti, Hakim Campbell’i davanın hakimi olarak atıyor.

11 sayfalık birinci Korkmaz iddianamesi dava kayıtlarına 1 Nisan tarihinde saklılık kararıyla giriyor. Birinci iddianamede, Korkmaz’a iki başka kabahat isnat ediliyor. Korkmaz, ‘kara para aklamak için komplo kurmak’ ve 29 -30 Nisan 2019 tarihinde Kingston kardeşler davasında ABD’de savcılara şahsen şahit olarak verdiği sözde, ‘resmi makamlara palavra tabir ve beyanda bulunmakla’ suçlanıyor.

ABD ceza maddelerine nazaran kara para aklamak için komplo kurmak suçlaması 20 yıl, ‘resmi makamlara palavra söz ve beyanda bulunmak’ hatası ise 5 yıla kadar mahpus cezası gerektiriyor. Birinci iddianamede Korkmaz için istenen toplam azami mahpus cezası 25 yılı buluyor.

BİRİNCİ HAKİM ÇEKİLDİ

Davaya atanan hakim Tena Campbell, Korkmaz’ın zımnilik kaydıyla yayınlanan iddianamesini inceledikten sonra 7 Nisan tarihinde davadan çekildiğiyle ilgili kararını yayınlıyor. Hakim Campbell, Korkmaz iddianamesini incelediğini belirterek, bu iddianamenin Kingston kardeşler davasındaki iddianamelerle örtüştüğünü, bu davanın tıpkı hakim tarafından görülmesi gerektiğini belirtiyor. Utah Yüksek Yargıçlar Heyeti de Hakim Campbell’in davadan çekilmesinin akabinde Korkmaz davası için Kingston kardeşler davasının hakimi Jill N. Parrish’i görevlendiriyor.

27 GÜNDE NE DEĞİŞTİ

Hakim Parrish’in Kormaz davasına atanmasının akabinde, savcılık 28 Nisan’da bu defa 15 sayfadan oluşan ikinci bir iddianameyi saklılık kararıyla dava belgesine koyuyor.

Birinci iddianameden farklı olan ikinci iddianamede bu kere ‘kara para aklamak için komplo kurmak’ ve ‘resmi makamlara palavra söz ve beyanda bulunmak’ suçlamalarına ek olarak ‘Banka havalesi yoluyla dolandırıcılık yapmak’ suçlaması ekleniyor. ABD’de ceza maddelerine nazaran azami 20 yıl mahpus cezası isten bu suçlamanın on başka kere işlendiği argüman edilerek, ikinci iddianamede Korkmaz için 200 yıl daha mahpus cezası isteniyor.

İkinci Korkmaz iddianamesinde isteten azami mahpus cezalarının toplamı 225 yıla yükseliyor. VOA Türkçe’nin görüşlerine başvurduğu hukukçular, iki farklı iddianamenin yayınlandığı bu 27 günlük süreçte, savcılığın Korkmaz aleyhine şimdi açıklanmayan hayli önemli kanıtlar elde etmiş olabileceğini öne sürdüler.

‘BÜYÜKBABA’ İKİNCİ İDDİANAMEYE EKLENDİ

Korkmaz aleyhine hazırlanan 11 sayfalık birinci iddianamede yer almayan lakin 15 sayfalık ikinci iddianame yer alan ekler şöyle:

Kim ve hangi ülke vatandaşı olduğu belirtilmeyen “büyükbaba” olarak anılan ‘Tanık A’ olarak belirtilen bir kişi ve Jacob Kingston’a gönderdiği 18 farklı bildirinin dökümü.

Korkmaz’ın “büyükbaba” aracılığıyla ABD’deki soruşturmadan kendilerini kurtarmak ve korumak maksatlı istediği 6 milyon dolarlık para ölçüsünün 10 farklı banka havalesiyle Türkiye’ye aktarılmasının dökümü.

Yorum Yap