‘Şirketler, iktidar değişikliğinde kamulaştırmadan korkup şirketleri satıyor’

 ‘Şirketler, iktidar değişikliğinde kamulaştırmadan korkup şirketleri satıyor’

Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ile İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura kent hastanelerini işleten Rönesans Holding bu alandan çekilme kararı almıştı.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Rönesans Holding’in müteahhitliğini yapıp işlettiği beş kent hastanesinin işletme hakkını Danimarka Şirketi ISS’ye devretmesine ait değerlendirmelerde bulundu. Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvenerek ‘ticari sır’ diye içeriği halktan gizlenen bu rant projelerine yatırım yapanlar kendilerini Londra Mahkemelerinin kurtaramayacağını düzgün bilsin diye kaydetti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba

“ŞİRKETLER İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİNDE KAMULAŞTIRMADAN KORKUP ŞİRKETLERİ SATIYORLAR”

AKP iktidarının ülkeye en büyük ziyanı kamu özel işbirliği projeleriyle verdiğini belirten CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, şunları söyledi;

*Bütçeye 20-25 yıl üzere müddetler boyunca çıkarılan sarfiyatlar, akla ziyan garanti fiyat ödemeleri, tabiatın ve ormanların yok edilmesi, kültürel mirasların talan edilmesi üzere geri döndürülemez birçok ziyanı oldu. Bu projelerle yandaş müteahhitler varlıklı edildi, ülkenin kaynakları 5’li çeteye peşkeş edildi.

*Bu rant çeteleri yalnızca Türkiye’nin değil, bölgenin ve dünyanın en çok ihale alan şirketleri haline geldi. Artık gidici olduklarını anlamış olacaklar ki, giderayak ülkeyi soyabildikleri kadar soyuyorlar. Bunlardan biri olan Kanal İstanbul projesi, yandaş çetelere son vurgun yaptırma projesidir.

*Birtakım şirketler de tekrar iktidarın değişeceğini anlayıp KÖİ projelerini elinden çıkarmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvenerek ‘ticari sır’ diye içeriği halktan gizlenen bu rant projelerine yatırım yapanlar kendilerini Londra Mahkemelerinin kurtaramayacağını yeterli bilsin. Genel Liderimiz bu rant projelerini kamulaştıracağını ve garanti ödemelerinin yapılmayacağını birçok lisana getirdi.

“ŞEHİR HASTANELERİNİ SIHHAT MONOPOLLERİNİN OYUNCAĞI HALİNE GETİRDİLER”

‘Şehir hastanelerinin el değiştirmesi, şirketlerin kamulaştırılma dehşetiyle direkt ilişkili’ diyen Ağbaba,  kelamlarına şöyle devam etti;

*Şehir hastanelerinin hasta sayı garantisi tutturulamazsa ne kadar ödemenin yapıldığı, bu ödemenin döviz bazında nasıl hesaplandığını, hastaneye ait maliyetler ‘ticari sır’ olarak kıymetlendirdikleri için tam olarak bilemiyoruz. Devlet ile işletmeci firma ortasındaki her mevzuda milletlerarası mahkemeler yetkili kılınmış olabilir lakin Millet İttifakı’nın bileşenleri bu projelere para aktarmama konusunda hemfikir.

*Gizli saklı ihalelerle, dolar bazlı ödemelerle sıhhat sistemimizin birtakım şirketlerin kâr hırsına alet edilmesine karşı duruşumuz net. Biz, iktidarımızda, sıhhat sistemini alınıp satılır hale getiren, garantili hastalar diye bir tanımla hastayı müşteriye dönüştüren, vatandaşın en temel sıhhat hakkını, sıhhat monopollerinin yahut rant çetelerinin kâr oyuncağı haline getiren bu ucube sistemi sonlandıracağız.

*Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak yurttaşların direkt erişilebilir ve fiyatsız sıhhat hakkına kavuşması gerekiyor. Biz, kamu hastanelerinin yerli yahut yabancı şirketler yerine Sıhhat Bakanlığına devredilmesini, yani kamulaştırılmasını savunuyoruz.

“SANKİ İŞGAL KUVVETLERİNİN KUMANDANI KONUŞUYOR”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın ‘o paraları sizden söke söke alırlar’ kelamlarına reaksiyon gösteren Ağbaba, “KÖİ projeleriyle savunmadan sıhhate yerli ve ulusal ne varsa yabancılara satma gayretindeler. Burada vurgun yapmanın yanı sıra son maksat, iktidar değişikliğinde devlet ile yabancı şirketleri karşı karşıya getirmek. Saray’ın bu tarafıyla iktidar hırsı ‘o paraları sizden söke söke alırlar’ diyebilecek kadar kendilerini ülkeye düşman hale getirmiştir. ‘O para’ dediği halkın parası, ‘siz’ dediği TC Devleti, söke söke alacak olan Londra Mahkemeleri. Güya Cumhurbaşkanı değil, işgal kuvvetlerinin kumandanı konuşuyor. ‘Halkın parası devletinizden söke söke alacaklar, oh olsun’ der üzere seviniyor. Bu türlü bir iktidar anlayışını daha evvel hiç yaşamadık. Biz, Millet İttifakı olarak, tünel, köprü, yol üzere büyük mega rant projeleri başta olmak üzere hastaneler üzere yabancı şirketlere devredilen kurumlarımızı kamulaştıracağız. Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra yabancı şirketlere ilişkin demiryolları başta olmak üzere birçok tesis, tersane, fabrikayı nasıl millileştirdiyse biz de birebir gayeyle bu kapitülasyon zincirlerini kırıp halkın olanı tekrar halkın yapacağız” tabirlerini kullandı.

Yorum Yap