Sümela Manastırı 5 yıl sonra birinci kere gezilecek

 Sümela Manastırı 5 yıl sonra birinci kere gezilecek

Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı’nda, Şubat 2016’da onarım, etraf düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi çalışması başlatıldı. Kaya düşme riskine karşı kapatılan Sümela Manastırı’nın avluya kadar olan kısmı, etrafında gerçekleştirilen projelerin birinci etabının tamamlanması ile 25 Mayıs 2019’da ziyarete açıldı. İkinci etap çalışmalarının da tamamlanması ile manastırın yüzde 65’lik kısmı, 28 Temmuz 2020’de ziyarete açıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

YARIN TAMAMI AÇILIYOR

Bir müddet salgın önlemleriyle konuklarını ağırlayan, taş düşme riski üzerine ise geçen yıl yine ziyarete kapatılan tarihi yerde çalışmalara kaldığı yerden devam edildi. Çalışma kapsamında endüstriyel dağcılar, taş düşmelerine karşı yamaçları çelik ağlarla örüp güçlendirdi. Çelik ağların yamaca serildiği bohçalama sistemiyle korunan manastır, tamamlanan onarım çalışmalarının akabinde ziyarete açılıyor. Ana Kaya Kilisesi’nin sağında yer alan 10 şapel, Çan Kulesi, misafirhane, keşiş ve öğrenci odaları, mahzen ve gibisi yapılar 5 yıl sonra ziyaret edilebilecek. Manastır, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un iştiraki ile yarın ziyarete açılacak.

Trabzon Vilayet Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Asan da manastırda onarım çalışmalarının yüzde 90’ının tamamlandığını söyledi.

SÜMELA MANASTIRI

Maçka’da Karadağ’ın Altındere Vadisi’ne bakan eteğinde, 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, halk ortasında ‘Meryem Ana’ ismiyle da biliniyor. Hakkında çeşitli rivayetler de bulunan ve kuruluşu bilimsel bilgilere nazaran 13’üncü yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet üniteleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda bulunuyor. 88 yıl ortanın akabinde, manastırda 2010 yılında binlerce kişinin iştirakiyle düzenlenen ayini, Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetmişti. (DHA)

Yorum Yap