Suudi gazeteci Kaşıkçı’yı katledenler ABD’de eğitilmiş

 Suudi gazeteci Kaşıkçı’yı katledenler ABD’de eğitilmiş

New York Times’ın haberine nazaran eğitimi, özel sermaye fonu Cerberus Capital Management’a ilişkin Tier 1 Group isimli şirket verdi. Gazete, eğitimin savunma hedefli olduğunu ve Suudi önderlerin korunması için verildiğini yazdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise haberle ilgili açıklamasında, Amerikan maddeleri gereği bakanlığın medyada yayımlanan bu tip haberler ve tezlerle ilgili yorum yapamayacağını söyledi. Ned Price, ABD’nin Suudi Arabistan’a yönelik siyasetinin, “hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygılı olunmasını öncelik verilmesine dayanacağını” belitti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

BBC Türkçe’nin aktardığına nazaran Suudi Arabistan ve Cerberus Capital Management ise haberle ilgili rastgele bir açıklama yapmadı.

İSTİHBARAT RAPORU SELMAN’I GÖSTERİYOR

Washington Post gazetesi muharriri Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı eleştiren çok sayıda yazı kaleme almıştı.

Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmüştü. Şubat ayında yayımlanan Amerikan istihbarat raporunda, Muhammed bin Selman’ın, Kaşıkçı’nın yakalanmasına ya da öldürülmesine yönelik bir operasyona onay verdiği belirtilmişti.

Yorum Yap