Süveyş Kanalı’ndaki gemi krizinde muahede sağlandı

 Süveyş Kanalı’ndaki gemi krizinde muahede sağlandı

Geçtiğimiz mart ayında Süveyş Kanalı’ndaki deniz trafiğinin 6 gün durmasına neden olan “The Ever Given” isimli geminin sahibi firmayı temsil eden Londra merkezli hukuk firması Stan Marine, son birkaç hafta içinde Süveyş Kanalı’nın müzakere komitesi ile yapılan görüşmelerin akabinde iki taraf ortasında bir muahedeye varıldığı bildirildi.

Hukuk firması tarafından yapılan yazılı açıklamada, taraflar ortasında mutabakatın en kısa müddette sonuçlandırılması için Süveyş Kanalı Kurumu (SCA) ile bir arada çalışıldığı ve akabinde geminin Mısır’dan ayrılması için gerekli adımların atılacağı belirtildi. Açıklamayı yapan İngiliz hukuk firması, Mısır’a ödenecek tazminat hakkında bilgi vermeyerek daha fazla detay yayınlanmayacağını söz etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

1 MİLYAR DOLA TALEP EDİLECEK

Denizcilik şirketlerinin Süveyş Kanalı’nı geçmeden evvel kabul etmesi gereken standart kurallara nazaran, gemilerin kanalda sebep olacakları tüm masraf ve kayıplardan sorumlu olması kaidelerine dayanarak Süveyş Kanalı Yönetimi firmadan tazminat talebinde bulunmuştu. Süveyş Kanalı Yönetimi Lideri Usame Rabi, Süveyş’te karaya oturduktan yaklaşık 6 gün sonra, Mart ayında özgür bırakılan geminin sahibi firmadan 1 milyar dolar talep edileceğini belirtmişti.

The Ever Given isimli konteyner gemisi, 24 Mart’ta Süveyş Kanalı’nda kıyıya çarparak kaza yapmıştı. Geminin kaza yapmasında kum fırtınası ve makûs hava şartları nedeniyle görüş arasının düşmesinin tesirli olduğu belirtilmişti.

Süveyş Kanalı’nda gerçekleşen kaza nedeniyle deniz trafiği 6 gün boyunca durmuş, bu nedenle petrol üzere değerli yakıt sevkiyatlarında da aksamalar yaşanmıştı. Ulaşımda aksamaların yaşandığı sırada Süveyş Kanalı’ndan geçmesi planlanan kimi gemilerin kanalın trafiğini beklemek yerine Afrika’nın ucuna gerçek yöneldikleri ve bu nedenle Süveyş Kanalı’na gerekli ödemelerin yapılamadığı belirtilmişti. Süveyş Kanalı Yönetimi, 6 gün süren çalışmaların akabinde 29 Mart’ta kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

Yorum Yap