Tabiat parkı kaçak yapılaşmaya açıldı

 Tabiat parkı kaçak yapılaşmaya açıldı

İstanbul’un Çatalca İlçesi’nde Karadeniz kıyısında yer alan Çilingoz Tabiat Parkı hududunda bulunan Çilingoz kıyısının en büyük sıkıntılarından biri kaçak yapılaşma. Bölgede 100’e yakın kaçak mesken bulunduğunu belirten etraf sakinleri, meskenlere elektrik sağlanması için Çatalca Belediyesi’nin devreye girdiğini, Tabiat ve Muhafaza Ulusal Parklar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’nün müsaadesiyle belediye tarafından elektrik sağlandığı belirtildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kaçak yapılar neredeyse denize kadar indi.

Bir etraf sakini yaptığı açıklamada, “Çatalca Belediye Lideri Mesut Üner, Ulusal Parklar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’nden kendi piknik alanı için elektrik alıyor. Oradan da kaçak yapılara elektrik veriyor. Meğer bu alanda Çatalca Belediyesi’nin piknik alanı yok. Orası şu anda İBB’nin itfaiye tatbikat alanı” dedi.

Kıyıdaki çok sayıda kaçak yapıya elektrik bağlandı.

KONUT BAŞI 8 BİN TL TOPLANDI

Çilingoz’u Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Lideri Yaşar Yöney’in, Çilingoz sakinlerinden, elektrik için 8 bin TL para topladığını söyleyen etraf sakinleri, “Konut başı 8 bin TL topladılar, 90 kişi parayı ödedi” dedi.

Elektrik kullanmak için yer altından çizgi çekildi.

Belediye yetkilileri meskenlere elektrik sağlandığı argümanları hakkında şu açıklamayı yaptı: “Orada kendi tesisimiz var ve yerimize trafo kurdurtuyoruz ve Ulusal parklardan elektrik alıyoruz. Biz de dernek ile elektriği üçüncü şahıslara verilmemesi kuralıyla protokol yaptık. Su sayaçlarında aşikâr bir metreküp parayla alınıyorsa, o sistemle elektrik sayacında da  ne kadarlık elektrik alacaksa vatandaşa yardımcı olunacak.”

Yorum Yap