Tarihi karakol mahallenin kâbusu oldu

 Tarihi karakol mahallenin kâbusu oldu

Sarıyer Büyükdere Mahallesi’nde bulunan tarihi Topçu Karakolu, uyuşturucu bağımlılarının meskeni oldu. 1911 yılında Sultan Mehmet Reşat tarafından yaptırılan ve pozisyon bakımından İstanbul Boğazına hakim olan Karakol, 1958 yılına kadar 3. Kolordu Komutanlığı tarafından karakol olarak kullanıldı.

Karakolun taşınmasının akabinde tarihi bina 1958-1980 yılları ortasında askeri lojman olarak kullanıldı. Vakit içerisinde iki katlı binanın içerisindeki ahşap yapılarda çökmeler meydana geldi. Mahalle sakinlerinin savlarına nazaran ise husus bağımlısı bireylerin burayı mesken tuttuğu öğrenildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Tarihi binanın duvarlarındaki yazılar ve içerisinde bulunan çöpler dikkat çekti. Çürümeye terk edilen binanın çöken ikinci katı mahalle sakinlerini yıkılma endişesiyle huzursuz ederken, binanın bahçesinde bulunan köpek çadırları da dikkat çekti.

“BUNUN İÇİNDE HER TÜRLÜ PİSLİK DÖNÜYOR”

Uzun yıllardır tarihi eski karakolun bulunduğu mahallede oturan Engin Arslan şunları söyledi:

“Ben burada 50 yıldan fazla oturuyorum. Burası evvelce mektepmiş yaşlılarımız okumuş. Sonra karakol olarak kullanılmış. Ben 68 nesliyim, 75’lerde askeri lojman olarak kullanıldı arkadaşlarım da vardı. Babaları Subay kendileriyle birlikte gelir masraflardı. Daha sonra sivil memurlara verildi burası ondan sonrada kendi haline terk edildi, metruk bir bina olarak kaldı. Malum meçhul beşerler içeri giriyorlar, uyuşturucusundan tutun, alkolüne kadar gördüğümüz kadarıyla bunlar var. Bunun içinde de diğer şeyler dönüyordur. Artık biz onu vaktinde otururken de biliyorduk ki, orta katlardan aşağıya tozlar dökülüyordu ve bu dediğim olay 75’lerden bahsediyordum. Artık geldik 2021’e içerinin ve dışarının hali meçhul yani eski bir bina lakin içerisi kötü” halinde konuştu.

“EVİME 3 KEZ HIRSIZ GİRDİ”

Bir öteki mahalle sakini olan Filiz Hanım, “Ben buraya geldiğimde asker oturuyordu. Ondan sonra burası harabeye döndü. Artık burada uyuşturucu kullanıyorlar gençler geliyor, üst tarafta o denli. Burasının içi zati döküldü artık içinde köpekler kalıyor burası çok makus. Restore edilmesini isterdim daha hoş olurdu. Ben burada oturuyorum benim konutuma 3 kere hırsız girdi” sözlerini kullandı.

Yorum Yap