Tek dozluk Sputnik Light aşısına bir ülkeden daha onay

 Tek dozluk Sputnik Light aşısına bir ülkeden daha onay

Dünya genelinde corona virüsüyle uğraşta salgından çıkış yolu olarak görülen aşılara yönelik çalışmalar sürerken, Rusya’nın corona virüsüne karşı geliştirilen Sputnik V aşısının tek dozlu bileşeni Sputnik Light aşısına bir ülkeden daha onay geldi.

Kırgızistan Sıhhat ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın corona virüsüne geliştirdiği tek dozluk Sputnik Light aşısının ülkede kullanımının onaylandığı belirtildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Mayıs ayının başlarında Rusya’da tescil edilen Sputnik Light aşısı, şu ana kadar Angola, Venezuella, Nikaragua, Filistin, Bahreyn ve Mauritius’da onaylandı.

Öte yandan Rus uzmanlar, tek dozluk aşı Sputnik Light’ın aktifliği aşının uygulanmasından sonraki 28’inci günden itibaren yüzde 79.4 olarak açıkladı.

ÜLKEDE BİRİNCİ AŞIYI YAPTIRAN BAKAN CORONAYA YAKALANDI

Geçtiğimiz Şubat ayında iki bileşenli Sputnik V aşısına da onay verilen Kırgızistan’da aşılamalar 29 Mart’ta başlamış ve aşıyı olan birinci kişi Sıhhat ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev olmuştu. Beyşenaliyev’in corona virüsüne yakalandığı ise bugün duyurulmuştu. Sıhhat durumunun yeterli olduğu belirtilen Beyşenaliyev’in uzaktan çalıştığı kaydedilmişti.

SALGINDA ÜÇÜNCÜ DALGA YAŞANIYOR

Hadise sayısında son 2 haftadır artış kaydedilen Kırgızistan’da Sıhhat Bakanlığı, Covid-19’un “üçüncü dalgasını” resmen açıkladı. Ülkede son 24 saatte 875 yeni hadise tespit edilmesi ile toplam olay sayısı 118 bin 981’e, son 24 saatte 6 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybetmesi ile Covid-19 kaynaklı toplam can kaybı ise bin 964’e yükseldi.

Yorum Yap