TTB, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesindeki o ayrıntıya değindi, Delta varyantı uyarısı yaptı

 TTB, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesindeki o ayrıntıya değindi, Delta varyantı uyarısı yaptı

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz’da başlayacak kademeli olağanlaşmanın üçüncü etabına ait genelge yayımladı.

6 ÜLKEYLE İLGİLİ TEDBİR KALKDIRILDI

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Buna nazaran hudut kapılarında uygulanacak önlemler çerçevesinde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan Türkiye’ye gelen şahıslar ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan şahıslara yönelik mecburî karantina uygulamasına son verileceği ve bu kapsamdaki şahısların ülkeye girişten azami 72 saat evvel yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazının kâfi görüleceği açıklandı.

Afganistan ve Pakistan’dan ise Türkiye gelen şahıslara mecburî karantina müddetinin 10 güne düşürüldüğü duyuruldu.

TTB’DEN DELTA VARYANTI HATIRLATMASI

Türk Tabipleri Birliği (TTB), alınan kararlarla ilgili Delta varyantı hatırlatması yaparak tenkitlerde bulundu.

“Varyant açısından riskli Rusya, İngiltere üzere ülkelere karantina önerilirken; bugün vilayetlere yazılan yazı ile karantina kararı olan Hindistan üzere ülkelerden bu tedbirin kaldırıldığını görüyoruz” diyen Türk Tabipleri Birliği, “Delta varyant sayıları artıyorken kararlar hangi bilimsel kriterlere nazaran alınmaktadır?” sorusunu gündeme getirdi.

YENİ DALGA UYARISI

Geçtiğimiz günlerde seyahata bağlı delta varyantının yayılması tehlikesine karşılık ikazlarda bulunan TTB, Delta varyantının Hindistan başta olmak üzere İngiltere, İsrail, Rusya, Polonya, Avustralya üzere ülkelerde artarak devam ettiğini, İngiltere’de hadiselerin yüzde 98,5’inin, Moskova’da olayların yüzde 90’nının Delta varyantı olduğunu açıklamıştı.

“KAÇINILMAZ OLACAK”

“İngiltere ve Rusya üzere ülkelerden gelenlerde son 72 saat içinde yaptırılan testin negatif olması kâfi görülüyor. Lakin ülkemizin yeni bir tehlike ile karşılaşmaması için bilhassa milletlerarası seyahatlerde bilimsel tedbirlerini artırması gereklidir” teklifini paylaşan TTB, “Hindistan, Nepal, Pakistan vb. ülkelere uygulanan 72 saat içinde PCR testi yaptırılması, test negatif ise 14 gün karantina uygulanması ve tekrar testin negatif olması şartı ile turist olarak seyahat hakkına sahip olunması, başta Rusya ve İngiltere olmak üzere Delta varyantının yükseldiği her ülke için geçerli olmalı. Aksi takdirde turizm üzere bilimsel olmayan dertler uğruna yeni bir dalga ile müsabakamız kaçınılmaz olacak” uyarısı yapmıştı.

Yorum Yap