TTB: Kent hastanelerinde hayaller neden satıldı?

 TTB: Kent hastanelerinde hayaller neden satıldı?

TTB, Rönesans Holdingin Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ile İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura kent hastanelerinin işletme alanındaki hizmetlerini Danimarkalı ISS firmasına devretmesinin münasebetinin kamuoyuna açıklanmasını, satışla ilgili sır perdesinin ortadan kaldırılmasını istedi.

“YÖNETMELİK,İHALE, KONTRAT,GARANTİLER GİZEMLİ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bugüne kadar milyarlarca lira kamu kaynağı harcanan kent hastanelerinin kaynağına dair bilgi “ticari sır” gerekçesiyle işin asıl sahibi toplumdan saklandığını belirten TTB açıklamasında, artık de satışın kamudan saklandığını belirtildi. “Ortağı olan Sıhhat Bakanlığı’nın bu satıştan haberi var mıdır, bilmiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘hayallerim’ dediği ve TTB’ni ‘hayallerini geciktirmekle’ suçladığı; yönetmeliğinden, ihalesine, mukavelesinden verilen garantilere kadar gizemli bir formda hayata geçirilen kent hastanelerinde ‘ticari sır’ denilerek bugüne kadar hiçbir bilgi hala paylaşılmadı” denilerek kent hastanelerinin sıhhat hizmetini niteliğe ve tabiatına uygun hale getirmenin en akılcı yol olacağının altı çizildi.

“ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İPOTEK ALTINA ALINIYOR”

TTB açıklamasında, “Yıllarca kamu-özel paydaşlığı kapsamında yapılan kent hastanelerinin kamusal değil, ticari maksatlı olduğunu; bu hastanelerin hazineye çok ağır bir yük getireceğini ve 25 yıllık kira hizmet bedelleri ile ülkemizin geleceğini ipotek altına aldığını birçok sefer lisana getirdik. Sıhhat Bakanlığı bütçesinin 5’te birinin 13 kent hastanesine harcandığı biliniyor. Öteki kent hastaneleri açıldığında bütçenin yaklaşık 4’te 3’ünün yalnızca kent hastanelerinin kira ve hizmet alımlarına ayrılacağı, kalan bütçe ile toplumsal ve hami bir sıhhat hizmeti vermenin mümkün olmayacağı açıktır” denilerek kent hastanelerinin hazineye getirdiği yük nedeniyle Sıhhat Bakanlığı bundan sonra devlet imkanları ile hastane üretimine devam edeceklerini açıklamak zorunda kaldığı hatırlatıldı.

“KAPİTALİST SİSTEMİN KAR HIRSIYLA SIHHAT SİSTEMİNE YAKLAŞILIYOR”

Kent hastanelerindeki sıhhat çalışanlarının yaşadığı tükenmişlik, mutsuzluk ve korkunun çarpık yapının yapıtı olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Mevcut iktidar kapitalist sistemin kar hırsı ile sıhhat sistemine yaklaşmakta ve her geçen gün daha fazla nasıl kâr edeceğinin hesabını yapmaktadır. TTB olarak herkese eşit, nitelikli, ulaşılabilir, fiyatsız sıhhat hakkını savunurken; yurttaşın vergileri ile yapılan kent hastanelerinin yabancı şirketlere peşkeş çekilmesinden bir an evvel vazgeçilmesi, Sıhhat Bakanlığı’na devredilerek toplum sıhhatine hizmet eden kurumlar haline getirilmesi gerektiğini vurguluyoruz.”

“USULSÜZLÜKLER ARAŞTIRILMALI”

Yabancı bir şirketin kent hastanelerini işletecek olmasının ileride neye yol açacağını şimdiden söylemenin güç olduğu hatırlatılan TTB açıklamasında, “Şehir hastanelerinde ölçüye bağlı ödeme garantili tıbbi hizmetler dışındaki hizmetler için tekrar ihale devri yaklaşırken yaşanan bu el değişikliğinin ve evvelki periyotta yapıldığı ortaya çıkan usulsüzlüklerin yetkili üniteler tarafından araştırılmalı. Sıhhat Bakanlığı’nın bu süreçteki rolü aydınlatılmak zorundadır” denildi.

Yorum Yap