Türkçeye karşı bir oldular: Yeşiller, AfD ile kol kola

 Türkçeye karşı bir oldular: Yeşiller, AfD ile kol kola

Almanya’nın birçok eyaletinde Türkçenin yanı sıra, neredeyse konutta Türk televizyonu izleme bile yasaklanırken, 400 bin Türkün yaşadığı Hessen eyaletinde akılalmaz bir olay gerçekleşti. Yüz binlerce Türk, yeni gelen 55 bin Suriyeli kadar prestij görmedi.

Bünyesinde Türk kökenli milletvekilleri olan, her seçimde Türk kökenli seçmenlerin oyunu alan, eyalet hükümetindeki Yeşiller Partisi, Türk kökenli seçmenlere alenen ihanet etti. Liselerde, 2. yahut 3. yabancı lisan olarak Çince, Arapça, Portekizce ve Lehçeyi getiren Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ile Yeşiller, dün Türkçeyi reddeden bir karar aldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

SPD: TÜRKÇEYİ DE ALIN

Toplumsal Demokrat Parti ismine Turgut Yüksel ve SPD kümesinin, “Tamam, komitede koalisyon olarak belirlediğiniz bu lisanların yanı sıra Türkçe ve Yunanca da olsun. Aileler ve çocuklar seçebilsin” önerisi, CDU ile Yeşiller ve AfD tarafından reddedildi. Yeşiller ile birlikte, SPD’nin talebine çok sağcı ve yabancı tersi Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi de hayır oyu verdi.

Turgut Yüksel.

Yeşiller ile AfD, böylelikle Türkler konusunda ortak bir potada buluştu. Bu karar Türk toplumunu çok derinden yaraladı ve kızdırdı.

YEŞİLLER’E OY YOK İLETİSİ

Yeşiller milletvekillerine, “Bir daha size oy yok” bildirileri gidiyor. Hessen’de, CDU-Yeşiller koalisyonu tek oy farkla iktidarda.

CDU’daki Türk kökenli milletvekili İsmail Tipi’nin, neden bu mevzuda partisine “Türkçe yoksa, yokum” diyerek rest çekmediği de bilinmiyor. Bu türlü bir durumda, koalisyon bile bozulabilecekken, Türk kökenli vekillerin sessizliği şaşırtıyor.

Yorum Yap