Türkiye iktisadı dayanıklılıkta tabanı gördü

 Türkiye iktisadı dayanıklılıkta tabanı gördü

SwIss Re makro ekonomik dayanıklılık endeksini açıkladı. Endekste Türkiye geçen yıl 24’üncü sırada iken bu yıl 30’unculuğa geriledi ve en sondan bir evvelki sırada yer aldı. Listede İsviçre, Norveç ve Danimarka birinci üçü, Brezilya, Türkiye ve Yunanistan son 3’ü oluşturdu. Araştırmada tüm dünyada ekonomik dayanıklılık endeksi 0.44 puan olarak ortaya çıktı. Türkiye 0.20 puanıyla ortalamanın çok altında kaldı. Evvelki yıl Türkiye’nin puanı 0.52 idi. Rapora nazaran, Covid-19 krizi, genel global makro dayanıklılığı, yani toplumların şokları absorbe etme kabiliyetini 2020’de 2019’dan %18 oranında azalttı.

SAVUNMASIZ HALDE

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Rapor, bu zayıflığın ekonomik büyümedeki toparlanmayı, ortaya çıkabilecek ani meselelere karşı savunmasız hale getireceğini vurguladı.

Mali alanda endeks notumuz “Sıfır”

Maliye ve para siyasetleri, sigorta penetrasyonu, işgücü piyasası verimliliği ve gelir eşitsizliği dahil 10 göstergenin ele alındığı endekste Türkiye çabucak hemen tüm alanlarda en düşük notu aldı. Türkiye’nin mali alanda endeks notunun 0 olması dikkat çekti.

Yorum Yap