Türkiye işi gücü olmayan nüfusta Avrupa birincisi!

 Türkiye işi gücü olmayan nüfusta Avrupa birincisi!

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından 22 Haziran’da açıklanan rapor, Türkiye’nin işgücüne dahil olmayan nüfus oranında Avrupa birincisi olduğunu ortaya koydu. Türkiye’de işgücüne dahil olmayanların oranı son bir yılda 3.5 puan artışla yüzde 45.1’e fırladı. DİSK-AR’ın tahlil ettiği bilgilere nazaran Covid-19 salgını nedeniyle 15-64 yaş ortası işgücüne dahil olmayan nüfus tüm dünyada artış eğiliminde. Fakat işgücüne dahil olmayan nüfusun artışında Türkiye, Avrupa ortalamasını kat kat aşıyor.

AB ORTALAMASI % 27.1

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

AB-27 ortalamasında 15-64 yaş ortası işgücüne dahil olmayan nüfusun oranı 2019 ve 2020 ortasında 0.5 puan artarak 2020’de yüzde 27.1 oldu. Araştırmada İzlanda, İsviçre, İsveç, Hollanda ve Estonya 15-64 yaş ortası işgücüne dahil olmayan nüfus yoğunluğunun en düşük olduğu 5 Avrupa ülkesi olarak öne çıkıyor.

İşgücüne dahil olmayan nüfus, istihdamda olmayan yahut iş aramayan çalışma çağındaki nüfusu söz ediyor. Bu bireylerin eğitim/öğretim, mevsimlik çalışma, konut işleriyle meşgul olma, emeklilik, çalışamaz halde olma yahut iş bulmaktan ümidini yitirme ile iş aramıyor olup çalışmaya hazır olma üzere çeşitli sebeplerle işgücü dışında olduğunu söz ediyor.

ÜMİTSİZLERDE DEVASA ARTIŞ

DİSK-AR bilgileri yorumlarken, “Özellikle son yıllarda artış eğiliminde olan ümitsizleri de içinde bulunduran iş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısında devasa bir yükseliş kelam konusu. Türkiye’de iş aramayıp çalışmaya hazır olanların (ümitsiz ve diğer) sayısı son bir yılda yüzde 84.8 artarak 2020’de 4 milyon 219 bin kişi oldu” dedi.

Türkiye’de bayanların %65’i işgücüne dahil değil

Eurostat datalarında en dikkat çeken datalardan biri de Türkiye’de işgücüne dahil olmayan bayanların oranının yüzde 65’i buluyor olması. Türkiye bu oranla Avrupa’da bayanları işgücüne en az dahil olan ülke pozisyonuna da yerleşiyor. Türkiye’de 15-64 yaş ortası işgücüne dahil olmayan bayanların oranı AB ortalamasının iki katı. Türkiye’den sonra  Avrupa’da en yüksek işgücüne dahil olmayan bayan nüfusuna sahip ülke Kuzey Makedonya lakin ortadaki fark çok açık onlarda oran % 46.

Yorum Yap