Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz’ı Avusturya’dan resmen istedi

 Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz’ı Avusturya’dan resmen istedi

ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da yakalanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesi talebiyle Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı evrak, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Viyana Eyalet Ceza Mahkemesine gönderildi.

Belgede Korkmaz hakkında, İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kara para aklamak ve dolandırıcılık suçlamasıyla ilgili savlara ve evraklara yer verildi. Viyana’da iki hafta sonra yapılacak duruşmaya kadar hem Türkiye hem de ABD’den gönderilen iade evrakları incelenecek.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘TAHLİYE OLMAZSA İADESİNİ İSTEYECEK’ TEZİ

Duruşmada Sezgin Baran Korkmaz’dan, iki ülkedeki yargılamalara husus suçlamalarla ilgili savunması istenecek. Korkmaz’ın bu duruşmada, hakkındaki savları kabul etmeyerek öncelikle tahliye talep edeceği, bu kabul edilmezse, Türkiye’ye iade edilmeyi isteyeceği öğrenildi.

Sezgin Baran Korkmaz avukatları aracılığıyla İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’ne Türkiye’ye iade talebinde bulundu. Lakin milletlerarası yargılama yoluna nazaran Viyana Mahkemesi iki ülkeden gönderilecek dava belgelerini inceledikten ve Korkmaz’ın savunmasını dinledikten sonra tahliye kararı ya da iki ülkeden birine iade edilmesine karar verebilir. (Hilal Öztürk / DHA)

 

Yorum Yap