Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili çarpıcı araştırma! Faturalardan şikayetçiler

 Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili çarpıcı araştırma! Faturalardan şikayetçiler

Gaziantep Üniversitesi’nde misyonlu akademisyenler Suriye’de başlayan iç savaştan ötürü Gaziantep’e göç etmek zorunda kalan Suriyelilerle ilgili geniş çaplı bir araştırmaya imza attı. Akademisyenlerin 2018 ve 2020 yıllarında gerçekleştirdiği 2 basamaklı “Gaziantep’teki Suriyeliler” isimli araştırmada çarpıcı sonuçlara rastlanıldı.

EN BÜYÜK PROBLEMLERİ FATURALAR

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Araştırmada 2018’de ülkesine dönmek isteyen Suriyelileri oranı yüzde 56 çıkarken bu oranın 2020 yılında yüzde 65’e yükselmesi dikkat çekti. Araştırma sonucunda Suriyelilerin en büyük sorununun gündelik hayat faturaları olduğu ortaya çıkarken Suriyelilerin Gazianteplilere oranla entegrasyona daha yakın oldukları sonuçlara yansıdı.

20 BİN BİREYLE TEĞE BİR GÖRÜŞME YAPILDI

Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerine bağlı 174 mahallede yapılan araştırmada yarısı Suriyeli öbür yarısı Gaziantepli olan 4 bin 500’den fazla haneye gidilirken yaklaşık 20 bin bireyle görüşüldü.

Deva International’in Turkey ve IOM’in katkılarıyla yapılan araştırma “Gaziantep Monitörü 2020” ismiyle kitaplaştırılırken araştırmada Gaziantepliler ve Suriyeliler ortasındaki benzerlikler, farklılar, Suriyelilerin ahengi ve daha birçok husus ele alındı.

“YÜZDE 65’İ ÜLKESİNE DÖNMEK İSTİYOR”

Görüştükleri hanelerin yarısının Gaziantepli öbür yarısının Suriyeli olduğunu aktaran Gültekin, “Bizim için en enteresan sonuçlardan bir tanesi aşikâr bir uzaklığa karşın hala ahenkle ilgili umudun olmasıydı. Lakin o kadar da optimist olmayı gerektirmeyen işaretler var. Siyaset oluşturucuların göçe, ahenge, mültecilere dair çok dikkat etmesi gereken konular olduğunu keşfettik. Mesela bulduğumuz en farklı sonuçlardan bir tanesi 2018’de Suriyelilerin yüzde 56’sı ülkelerine dönmek istiyordu. Lakin 2020 yılındaki araştırmada geri dönmeyi düşünenlerin oranı yüzde 65’e çıktı. Bu üzerinde durulması gereken bir husustur” sözlerini kullandı.

KİRA ARTIŞLARININ NEDENİ SURİYELİLER

Ortadan geçen bu müddet içerisinde Suriyelilere dair entegrasyon, eğitim, sıhhat ve istihdam alanlarında sorun oluştuğunu paylaşan Gültekin, çok sayıda Suriyelinin batı ülkelerine göç etmesinin de Suriyelileri çıkmak istemelerinde tesirli olduğunu lisana getirdi.

Gazianteplilerin büyük çoğunluğunun Suriyelileri ‘savaştan kaçan insanlar’ olduğunu anlatan Gülketin, “Çok olumsuz yaklaşanlar yok ancak çok önemli manada olumlu yaklaşanlarda yok. Gazianteplilerin büyük bir kısmı kendilerinin Suriyelilere hiç benzemediklerini söylüyorlar. Açıkçası bu Suriyeliler ve Gazianteplilerle ilgili değerli bir parametredir. Bir öbür enteresan nokta ‘kardeşlik’ telaffuzunun alanda pek bir karşılığı olmadığını görüyoruz. Beşerler bu bahiste çok daha gerçekçi bakıyorlar. Gaziantepliler kentteki kira artışının en büyük nedeni olarak Suriyelileri görüyor” dedi.

“YÜZDE 40’I DİĞER BİR ÜLKEYE GİTMEK İSTİYOR”

*Özellikle Gaziantep’teki Suriyeliler sorunu aslında bir fakirlerin müsabakası sorunudur. Türkiye’de Suriyelilere dair yapılan birçok araştırma var lakin sınıf içi etkileşimler bakımından birinci kere bu türlü bir araştırma yapıldı.

*Biz daha çok fakir, alt ve orta sınıflar ortasındaki etkileşime baktık. Türkiye’de Suriyelilere dair yapılan en ayrıntılı araştırma bizim araştırmadır diyebiliriz. 2018 ile 2020 yıllarında yapılan araştırmalar ortasındaki en çarpıcı sonuç gitmek isteyenlerin oranının artmasıdır.

*Bunda pek çok sebep var. 2018 yılında Suriyeliler için en büyük sorun kentteki kiralardı. Ama 2020 araştırmasında en büyük sorun olarak gündelik hayat faturaları çıktı. Kararsızların oranı dağıtıldığında Suriyelilerin yüzde 40’ı uygun şartlar oluştuğunda diğer bir ülkeye gitmek istiyor.

“SURİYELİ BAYANLAR İŞ HAYATINA GİRMEYE BAŞLADI”

Araştırma grubunun içerisinde yer alan Dr. Şenay Leyla Kuzu ise araştırma sonucunda hem Suriyeli hem de Gaziantepli bayanların çalışma hayatının dışında olduklarını gördüklerini söyledi.

“GÜNDEMİ TOPLUMSAL MEDYADAN TAKİP EDİYORLAR”

Kültürel benzerlikler konusunda Suriyelilerin kendilerini Gazianteplilerle misal gördüklerine dikkat çeken Dr. Mesut Yücebaş’ta, Gazianteplilerin Suriye lokantalarına hiç gitmediklerini, Suriyelilerin ise Gaziantep lokantalarına gittiklerini söyledi.

Yorum Yap