Türkiye’den kovuldu, EURO 2020’de tarih yazdı!

 Türkiye’den kovuldu, EURO 2020’de tarih yazdı!

EURO 2020 Son 16 Turu’nda son dünya şampiyonu ve turnuvanın favorilerinden Fransa’yı 120 dakikası 3-3 biten uğraşın penaltı atışlarında eleyen İsviçre, çeyrek finale yükseldi.

İsviçre Ulusal Takımı’nı Avrupa Şampiyonları tarihinde birinci defa son 8 ekip ortasına taşıyan Vlademir Petkoviç’in de yolu İtalya’yı çalıştıran Roberto Mancini, Almanya’yı çalıştıran Joachim Löw üzere Türkiye’den geçti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

2011-2012 dönemin başında Samsunspor’un başına getirilen Bosna-Hersek doğumlu teknik adam, bir Balkan kentine benzettiği Samsun’da yalnızca 22 maç misyonda kalabildi ve misyonundan alındı.

Petkoviç daha sonra İsviçre’nin Sion ve İtalya’nın Lazio gruplarını çalıştırdı. 1 Ağustos 2014’te Ottmar Hitzfeld’in akabinde boşalana İsviçre Ulusal Kadro koltuğuna oturdu.

TURNUVALARI BOŞ GEÇMEDİ

Vlademir Petkoviç mesleğinin en parlak periyodunu İsviçre Ulusal Ekibi ile geçirdi ve geçirmeye devam ediyor. Misyona geldikten sonra EURO 2016, 2018 Dünya Kupası ve EURO 2020’ye kadrosunu taşıyan Petkoviç, tüm turnuvalarda da kümeden çıkmayı başardı.

EURO 2016’da Polonya’ya penaltı atışlarında Son 16 Turu’nda elenen İsviçre, 2018 Dünya Kupası’nda da İsveç’e 1-0 yenilerek yeniden Son 16’da alandan üzülerek ayrıldı.

Lakin İsviçre, bu kere Son 16 lanetini yenip tarihinde birinci sefer Avrupa Şampiyonaları’nda çeyrek final gördü.

Fransa karşısında maçın son 9 dakikasına 3-1 geride giren İsviçre, Seferovic’in golüyle umutlanıp 90’da Mario Gavranovic’in golüyle durumu 3-3 yaptı ve uzatmalarda da dünya şampiyonu Fransa’ya geçit vermedi.

İsviçre Ulusal Takımı’nın kalecisi Yann Sommer, Fransa’nın son penaltısında Mbappe’nin şutunda topu kurtarmayı başardı ve ülkesine çeyrek final sevinci yaşattı.

Yorum Yap