Türkiye’den Yunanistan’a kınama

 Türkiye’den Yunanistan’a kınama

Dışişleri Bakanlığı, Selanik Tek Yargıçlı Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye verilen 3 yıl ertelemeli 15 ay mahpus cezasını kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

– İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye, Selanik Tek Yargıçlı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde verilen 3 yıl ertelemeli 15 ay mahpus cezasını kınıyoruz. Kelam konusu karar, Yunanistan’ın Batı Trakya Türk Azınlığının kendi iradesiyle seçtiği müftülere yönelik türel baskı ve yıldırma siyasetlerinin bir öteki tezahürüdür.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete

– Geçmişte müftülerin faaliyetleri bağlamında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından aleyhinde birçok ihlal kararı verilen Yunanistan, müftülere yönelik temelsiz suçlamalarla yürüttüğü hukuksal süreçlerle, ismi geçenlerin özgür bir biçimde dini ve toplumsal görevlerini sürdürmelerini engelleme hedefini gütmektedir.

– Bu haksız kararın, hukuksal sürecin bundan sonraki safhalarında düzeltileceğini umuyoruz. Yunanistan’ı Batı Trakya Türk Azınlığı ve seçtiği müftülerin temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden baskıcı uygulamalarına son vermeye bir kere daha davet ediyoruz. Batı Trakya Türk Azınlığının memleketler arası mutabakat ve kontratlarla garanti altına alınmış haklarının takipçisi olmaya devam edeceğiz” denildi. (DHA)

Yorum Yap