Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı pandemi öncesinin çok gerisinde

 Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı pandemi öncesinin çok gerisinde

Turizm Bakanlığı bilgilerine nazaran, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Mayıs’ta bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 3,039 artışla 936,282 oldu.

PANDEMİ ÖNCESİNİN ÇOK ALTINDA

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Lakin Mayıs ayı yabancı ziyaretçi sayısı, bir evvelki yıla nazaran yaşanan sert yükselişe rağmen, pandemi öncesi devrin hala çok altına seyrediyor. Yabancı ziyaretçi sayısı pandemi öncesi devir olan 2019 yılı Mayıs ayında 4.02 milyon kişi olarak gerçekleşmişti.

Yabancı ziyaretçi sayısı Ocak-Mayıs’ta ise bir evvelki yıl tıpkı periyoda nazaran yüzde 14.27 düşüşle 3.68 milyon olarak gerçekleşti.

EN ÇOK UKRAYNA’DAN TURİST GELDİ

Mayıs ayında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler ortasında Ukrayna 236,212 kişi ve yüzde 25 civarı hisseyle birinci sırada yer alırken, bunu Almanya, Bulgaristan, İran ve Irak izledi.

Ocak-Mayıs devrinde Rusya 571,362 kişi ve yüzde 15.5 hisse ile birinci sırada yer alırken, bu ülkeyi Ukrayna, Almanya, İran ve Bulgaristan izledi.

RUSYA KARARI TESİRLİ

Rusya artan COVID-19 hadiselerini münasebet göstererek 15 Nisan prestijiyle Türkiye uçuşlarını haftada iki sefer hariç olmak üzere 1 Haziran’a kadar durdurmuş, akabinde bu kararının mühletini uzatmıştı. Rusya, COVID-19’a karşı alınan tedbirlerin artmasıyla Türkiye’ye uçuşları 22 Haziran prestijiyle tekrar başlattı. (REUTERS)

 

Yorum Yap